Charles Explorer logo
🇨🇿

Moderování zpravodajských relací II

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JJB175

Sylabus

► Stručná charakteristika předmětu: Cílem semináře je rozvoj teoretických poznatků a praktických dovedností, jež se vztahují k práci moderátora (ale např. i reportéra) zpravodajských relací v audiovizuálních médiích. Předmět Moderování zpravodajských relací II. navazuje na seminář "Moderování zpravodajských relací I." (určen je studentům bakalářského cyklu) a "Teorie a praxe rozhlasové a televizní moderace" (určen je studentům magisterského cyklu). Teoretické znalosti jsou prověřovány v praxi - ať již jde o interpretaci různých typů zpravodajských textů před mikrofonem a kamerou, o rozvoj improvizačních schopností při mimořádných zprávách, o zlepšování práce se čtecím zařízením či o úpravu zpravodajských textů před jejich interpretací. Závěrečným výstupem semináře je vznik hlavní zpravodajské relace, na níž se podílejí všichni studenti kurzu.   ► Jména vyučujících: PhDr. Václav Moravec, Ph.D. et Ph.D., doc. PhDr. Michal Šobr, CSc.► Stručný obsah jednotlivých seminářů:

1) Forma a styl moderování zpravodajských relací v závislosti na formátu rozhlasové a televizní stanice (problematika formátu rozhlasových a televizních stanic, resp. jejich zpravodajských relací, ukázky z vysílání zahraničních televizních stanic BBC, CNN, NBC, France 24, ZDF apod.) Shrnutí dosavadních teoretických poznatků.

2) První praktické cvičení (moderace zpravodajské relace s mimořádnou událostí, zjišťování schopností improvizace účastníků kurzu)

3) Rozbor prvního praktického cvičení (přednosti a nedostatky, odstraňování nedostatků v improvizaci)

4) Prohloubení teoretických poznatků vztahujících se k nonverbální komunikaci moderátora zpravodajské relace v televizi (gesta, mimika, pohyb v prostoru apod.), praktické ukázky z vysílání zahraničních i domácích stanic

5) Druhé praktické cvičení (moderace zpravodajské relace s telefonickým rozhovorem a rozhovorem s hostem ve studiu)

6) Rozbor druhého praktického cvičení (rozbor schopností účastníků kurzu vést různé druhy zpravodajských rozhovorů)

7) Teorie a praxe práce reportéra v audiovizuálních médiích, příprava na třetí praktické cvičení - vstup reportéra z mimořádné tiskové konference

8) Třetí praktické cvičení (vstupy reportérů do zpravodajské relace)

9) Rozbor třetího praktického cvičení (přednosti a nedostatky, odstraňování nedostatků při reportážním vstupu do zpravodajské relace)

10) Příprava čtvrtého praktického cvičení (vznik hlavní zpravodajské relace s různými druhy televizních žánrů)

11) Čtvrté praktické cvičení (vysílání televizní zpravodajské relace)

12) Rozbor čtvrtého praktického cvičení (přednosti a nedostatky, odstraňování nedostatků při moderování televizní zpravodajské relace)

13) Závěrečné zhodnocení kurzu, shrnutí teoretických poznatků a rozbor praktických dovedností účastníků kurzu.     ► Podmínky pro úspěšné zakončení předmětu:

1) povinná účast na seminářích tvoří třetinu závěrečného hodnocení,

2) aktivní přístup k praktickým cvičením (příprava domácích úkolů, výběr textů pro praktická cvičení, tvorba závěrečné zpravodajské relace). Nesplnění jedné ze dvou výše uvedených podmínek znamená neúspěšné ukončení předmětu. ► Rozsah výuky: 0/2 LS ► Podmínky zapsání předmětu: absolvování semináře "Moderování zpravodajských relací I." (určen je studentům bakalářského cyklu) či semináře Teorie a praxe rozhlasové a televizní moderace (určen je studentům magisterského cyklu)► Počet kreditů: 3

Anotace

► Stručná charakteristika předmětu: Cílem semináře je rozvoj teoretických poznatků a praktických dovedností, jež se vztahují k práci moderátora (ale např. i reportéra) zpravodajských relací v audiovizuálních médiích. Předmět Moderování zpravodajských relací II. navazuje na seminář "Moderování zpravodajských relací I." (určen je studentům bakalářského cyklu) a "Teorie a praxe rozhlasové a televizní moderace" (určen je studentům magisterského cyklu).

Teoretické znalosti jsou prověřovány v praxi - ať již jde o interpretaci různých typů zpravodajských textů před mikrofonem a kamerou, o rozvoj improvizačních schopností při mimořádných zprávách, o zlepšování práce se čtecím zařízením či o úpravu zpravodajských textů před jejich interpretací. Závěrečným výstupem semináře je vznik hlavní zpravodajské relace, na níž se podílejí všichni studenti kurzu. ► Jména vyučujících: PhDr.

Václav Moravec, Ph.D. et Ph.D., doc. PhDr.

Michal Šobr, CSc. ► Rozsah výuky: 0/2 ZS, LS ► Podmínky zapsání předmětu: absolvování semináře "Moderování zpravodajských relací I." (určen je studentům bakalářského cyklu) či semináře Teorie a praxe rozhlasové a televizní moderace (určen je studentům magisterského cyklu) ► Podmínky pro splnění studijních povinností: 1) povinná účast na seminářích tvoří třetinu závěrečného hodnocení, 2) aktivní přístup k praktickým cvičením (příprava domácích úkolů, výběr textů pro praktická cvičení, tvorba závěrečné zpravodajské relace) tvoří další dvě třetiny hodnocení ► Počet kreditů: 3