Podmínky pro zápis:
Přijetí do magisterského studia.
Podmínky pro splnění studijních povinností:
Průběžné prokazování novinářských dovedností při práci nad projektem a jeho obhájení.
Organizace studia:
Semináře, individuální a skupinové konzultace, obhajoby vlastního novinářského projektu.
Zakončení:
Zápočet – obhajoba.
Stručný program seminářů:
Vlastní novinářský projekt v podobě zpracovaného tematického celku je třeba odevzdat dle programu semináře (viz dále). Projekt by měl mít rozsah 8-12 normostran psaného textu a obrazové přílohy (fotografie, grafy, schémata apod.). Projekt musí odpovídat podmínkám zadání dohodnutým v úvodních seminářích. Odevzdaný výsledný výstup je představován textem (standardní úprava rukopisu) v daném rozsahu normostran rukopisu (včetně titulkového aparátu) a přílohami obsahujícími obrazový doprovod, návrh grafického ztvárnění (špígl), seznam použitých zdrojů.
Studenti si budou postupně osvojovat základní dovednosti potřebné pro zpracování určitého tématu (například pro zpravodajský časopis), tematickou stranu v novinách atd.). V diskusi by měli obhájit už samotnou volbu tématu (obhájení tématu bude pedagogovi sloužit jako orientační východisko pro schválení tématu), celkovou skladbu (texty, obrazový doprovod atd.) a cílové médium. Frekventanti by se měli naučit volit adekvátní žánrové postupy a typy, proporce jednotlivých textů i obrazového doprovodu. Při tvorbě textů využívat relevantní zdroje informací. Soustavně projekt konfrontovat se zásadami novinářské etiky. 1.-2. Úvodní semináře – formulování, obhajování a zadání témat novinářských projektů jednotlivým studentům. Vypracování harmonogramu práce na jednotlivých tematických celcích.
Poznámka k zadání tématu:
Student navrhne téma a předloží ho ke schválení pedagogovi nejpozději do konce prvního týdne výuky. Během semináře v druhém týdnu výuky bude mít student možnost výběr obhájit. Studentům, kteří téma neobhájí, bude přiděleno jiné. 3. Diskuse nad tezemi projektu
Poznámka k diskusi nad tezemi projektu:
Do konce 2. týdne výuky předloží student teze projektu (cca 2 strany rukopisu) 4. Individuální práce a konzultace dle dohodnutého rozpisu 5. Skupinová konzultace konfrontující míru rozpracovanosti 6. Individuální práce a konzultace 7.-8. Povinná individuální konzultace jednotlivých autorů, pedagog rozhodne, zda projet připustí k obhajobě 9 Odevzdání zpracovaného projektu 10.-11. Obhajoby projektů (obhajoby projektů jsou veřejné) 12. Rezerva
Cílem předmětu Novinářský projekt je umožnit studentům rozvinout praktické novinářské dovednosti a současně prověřit, nakolik si osvojili základní postupy novinářské práce od vymezení tématu, přes sběr materiálu a jeho zpracování až po konečnou redakci výstupu (tematický celek) pro konkrétní tištěné médium. Kurz je jednosemestrální.
Studenti budou procvičovat přípravu pedagogem schválených tematických celků pro tištěná periodika, sběr, vyhodnocení a ověření podkladů. Seminář prověří, zda dokážou zpracovat a sestavit věcně správný, jazykově a stylově přijatelný a mediálně akceptovatelný text, včetně obrazového doprovodu, a umí výsledný text redigovat do žádoucí podoby a obhájit.