Historický vývoj kontinentu za posledních 250 let probíhal několika fázemi všeobecného vnímání kontinentu jako takového. Tyto fáze souvisejí s vývojem komunikace. Svou roli sehrál vyvíjející se technologický a politický rámec mediální scény. Ovšem komunikace není omezena jen na tyto oblasti. O vojenské hrozby, přes diplomacii, uplatňování lidskoprávních aspektů, literaturu, až k integračnímu procesu Evropské unie v poslední době, probíhají komunikační procesy z velké části přes hranice států a podmiňují tak víceúrovňové propojení evropských států a jejich skupin. Komunikační prostor Evropa se již dlouho řídí společnými pravidly (Rada Evropy) a vykazuje rysy společné identity, která ovšem neomezuje identity dílčí. Jednotlivé kapitoly:
1) Přehled vývoje EU se zvláštním zřetelem vůči tématickým oblastem práva na informaci, lidských práv, hospodářské soutěže, občanské reflexe a legitimovanosti struktur.
2) Aktuální situace okolo Evropské ústavní smlouvy a její ratifikace. Co je to smlouva, co ústava, jak působí diplomacie a zahraniční politika, jaké problémy řeší různé mezinárodní organizace?
3) Zprostředkování "evropských" kompetencí občanů jako součást profesionality novináře. Kolik pravidel v ČR vychází ze společné evropské základny? Jak zamezit zastírání kompetencí a zodpovědnosti?
4) Světový a evropský obsah politických pojmů: Překladatelnost (např. "pravice" a "levice") a srozumitelnost na úrovni novinářského autorství a na úrovni konzumenta médií mezi anglosaskými, germánskými, románskými a slovanskými jazyky.
5) Možnosti komunikace s evropskými partnery.
The aim of this subject is to clarify factors of influence of the European integration on functioning of media on one hand, and on the other hand to strengthen the ability of the students (and further co-operators of different types of media) to orientate themselves in the problematic of European Union not only as recipients of rules but also as mediators of relevant knowledge to media consumers.