Charles Explorer logo
🇬🇧

Critical Theories of Media

Class at Faculty of Social Sciences |
JJM206

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

5.10.

Úvod: představení kursu

V úvodní přednášce se student seznámí s organizací kursu, tématy přednášek, podmínkami absolvování kurzu a předepsanou literaturou. Bude take vysvětlen zastřešující pojem “kritické teorie médií”.   12.10.

Dystopie poznatelnosti světa: destrukce reality

V přednášce bude rozebrán koncept reprezentace reality v médiích a ukázány esencialistické koncepce, která vycházejí z epistemologické možnosti reprezentovat skutečnost v médiích a  současně poukazují na odklon médií od věrné reprezentace skutečnosti (koncepce objektivity v médiích, Daniel Boorstin, Joli Jensen)   19.10.

Dystopie poznatelnosti světa: konstrukce reality

Přednáška vyloží teorie, které pochybují o epistemologické kapacitě jakéhokoli záznamu skutečnosti (včetně médií) vytvářet kopie reality shodné se skutečností samou, tj. zaměří se na konstruktivistické přístupy k médiím (Peter Berger a Thomas Luckmann, Hana Adoni a Sherril Mane, Winfried Schulz, Jean Baudrillard)   26.10.

Dystopie kultivace vkusu: masová kultura

Přednáška se zaměří na autory, kteří vnímali media jako zdroj masové kultury s důrazem na estetické hledisko a vnímali je jako zdroj nízké kultury (tj. opak kultury vysoké, umění (Dwight Macdonald).   2.11.

Dystopie spravedlnosti a rovnosti: klasický marxismus 

Přednáška představí hlavní pojmy a myšlenkové konstrukty klasického marxismu, užívané v oblasti kritiky médií jakožto ideologického nástroje vládnoucí třídy (falešné vědomí, ideologie, zbožní fetišismus, vládnoucí třída, Karel Marx, Guy Debord)   9.11.

Dystopie spravedlnosti a rovnosti: neomarxismus I

Přednáška shrne hlavní pojmy neomarxismu Frankfurtské školy a chápání médií jako zdroje masové kultury upevňující status quo (Theodor Adorno, Max Horkheimer, Walter Benjamin).   16.11.

Děkanské volno    23.11.

Dystopie spravedlnosti a rovnosti: neomarxismus II

Přednáška shrne hlavní pojmy neomarxismu Frankfurtské školy a chápání médií jako zdroje masové kultury upevňující status quo (Theodor Adorno, Max Horkheimer, Walter Benjamin).   30.11.

Dystopie spravedlnosti a rovnosti: kulturální studia

Přednáška nastíní představu o mediální kultuře jako neustálém vyjednávání mezi dominancí a rezistencí ve společnosti, která je typická pro kulturální studia a tzv. Birminghamskou školu (Graeme Turner, Stuart Hall, Ien Ang).   7.12.

Dystopie participace a kolaborace: datafikace a platformita

Přednáška poskytne vhled do současné podoby kritické teorie zaměřující se na procesy digitálního kapitalismu, zejména na roli velkých datových společností provozujících internetové platformy a na proměnu velkých objemů dat ve zboží. (Curran, Fenton, Freedman; José van Dijck, Nick Couldry).   14.12.

Dystopie participace a kolaborace: digitální práce

Přednáška ukáže aplikaci teorie nadhodnoty práce Karla Marxe na provoz platforem udržovaných převážně díky neplacené práci jejích uživatelů. (Axel Bruns, Christian Fuchs).   21.12.

Individuální příprava na závěrečný test a online konzultace

Annotation

The course Critical Theories of Media provides an overview of theories capturing communication media as modern dystopia - epistemologically, ideologically and culturally deleterious force in modern society. Critical interpretations of communication media will be selected with regard to the following criteria: representation of reality, ideology/power, structure/culture, technology.

The course will outline basics of postmodern scepticism towards representational capacity of communication media, classical Marxism, Neomarxism as established by the Frankfurt School thinkers, Cultural Studies since the Birmingham School and critical understandings of digital media in a society (digital labour, platform society, datafication).