Charles Explorer logo
🇬🇧

Media and Czech Culture of 20th Century

Class at Faculty of Social Sciences |
JKB056

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Plán přednášek: 1, Kdo je největší Čech  a proč tomu tak je? (4. 10. 2023)

Proč se Jára Cimrman nestal Největším Čechem a co do něj jako národ projektujeme, s čím se jako národ identifikujeme)  2. Topografie české kultury - (exteriér po Praze) (11. 10. 2023)

Procházka centrem Prahy po místech spojených s mediálními událostmi, mediálními institucemi a osobnostmi. 3. Pozice a opozice (18. 10. 2023)

Věčné nastolování řádu a reakce opozice v médiích (projekt demokratického Československa, projekt Protektorátu, projekt komunistického Československa; Pekař, Peroutka, Vaculík, Havel, Kundera...) 4. Divadlo a jeho národ (25. 10. 2023)

Divadlo jako prostor svobodného vyjádření (Osvobozené divadlo, D34, Semafor, Divadlo Na zábradlí...), popularita herců a její možné využití v médiích a politice - např. v roce 1989. 5. Vydavatelé, autoři a jejich čtenáři (1. 11. 2023)

Vydavatelské domy jako pilíře kultury a demokracie, cenzura jako nástroj řízení, snahy o udržení národní identity z exilu. 6. Kam může český divák na český film? (8. 11. 2023)

Český film v cestě od pouťové atrakce na Jubilejní výstavě k zábavě i ke katarzi, film jako kód komunikace s národem "mezi řádky". (Československá nová vlna). Kinofikace Československa. 7. Česká dokumentární škola - 20. století mezi věcností, emocemi a angažovaností (15. 11. 2023) 

Český dokumentární film a fotografie jako svědci 20. století.  8. Od rozhlasové a gramofonové hudby k českému hudebnímu průmyslu (22. 11. 2023)

Rozhlas a jeho role v kultuře 20. století, zrod hudebního průmyslu až k soukromým společnostem. 9. Televize a její normativnosti (29. 11. 2023)

Televize jako vážné ohrožení kina a rozhlasu, role televize v nastolování normativity (nejen za tzv. normalizace), proměna českého národa v národ "bačkorový", resp. otevření světu na konci století. 10. Směry a proudy (6. 12. 2023)

Výběr zajímavých uměleckých směrů, které se promítly do mediálního světa (poetismus, surrealismus, socialistický realismus), význam teoretiků a kritiků (Teige, Šalda, Černý, Mukařovský, Chaloupecký...)  11. Rozevírání mezí (13. 12. 2023)

Médiální produkty a díla pohybující se tzv. na hraně, dosahování mezí možného v daných politických podmínkách (nejen za Protektorátu a v 60. letech, ale také v období tzv. přestavby)  12. Mediální sen o Libuši a těch druhých (20. 12. 2023)

Návrat k první hodině - k hodnotám a snům českého národa o velikosti, hrdinství. Reprezentace české historie a kultury v médiích, stereotypizace, média a jejich podíl na českých národních mýtech. 

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je postaven na jednotlivých "řezech" českou kulturou 20. století a to vždy ve vztahu k médiím. Spíše esejistickou než výkladovou formou pedagog se studenty analyzuje hodnoty českého národa, směry a proudy myšlení a umění, výrazné představitele, nahlédne klíčové situace, které kulturu a média formovaly.

Důležitou a návodnou složkou výuky budou dokumentární filmy, které se vztahují k danému tématu (dokumentární film byl svědkem celého 20. století) a dobové nebo shrnující texty inspirující k pochopení problematiky. Předmět si nečiní nárok na úplnost, to během jednoho semestru skutečně nejde - proto se zaměří na určité jevy a fenomény.