Charles Explorer logo
🇨🇿

Kapitoly z dějin studia médií

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JKM117

Sylabus

Témata přednášek 01.-02. Úvod, organizace práce v předmětu, zakončení předmětu. Myšlení o médiích: rozdílnost tradic, aktuální podoba myšlení o médiích. 03.-04 Proměny myšlení o médiích: svět I (koncept masové komunikace, sociálně konstruktivistické pojetí) 05.-06.

Proměny myšlení o médiích: svět II (srovnání britské a americké tradice) 07.-08. Školy a tradice: empirická a kritická studia, recepční studia (Laswell, Katz, Hall, Morley, Williams, Ang, GUMG), kritika a optimismus (Lippmann, Herman a Chomsky, Postman, McChesney, Poster, Manovich) 09.-10. Česká tradice 1: Vývoj do konce druhé světové války (počátky, Hoch, Duch novin, publicistická reflexe) 11.-12. Česká tradice 2: Vývoj od konce druhé světové války do současnosti (novinářské vzdělávání, teorie žurnalistiky, mediální studia)

Anotace

Cílem předmětu Kapitoly z dějin studia médií je seznámit studenty s východisky konstituování odborného zájmu o média a mediální komunikaci a s vybranými osobnostmi, které v jednotlivých etapách vývoje či oblastech „myšlení o médiích a společnosti“ významným způsobem ovlivnily vývoj tohoto sociálněvědního oboru. Posluchači se seznámí s postavením a významem mediálních studií a ve čtyřech geografických oblastech – německo-francouzské, anglické, americké a české.

Volba těchto oblastí je dána jejich relevancí pro současný stav uvažování o médiích v českém prostředí: německo- a francouzkojazyčná inspirace stála u jeho základů a významně ovlivnila meziválečnou tradici, angloamerická poznamenala oživení zájmu o média po roce 1989 a ovlivňuje je dodnes. Česká tradice je pak významná pro sebereflexi samotných studentů. Výklad bude rámován odpovídajícím sociálně politickým a sociálněvědním či humanitněvědním kontextem.