Charles Explorer logo
🇬🇧

Participatory Media

Class at Faculty of Social Sciences |
JKM128

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Obsah lekcí:

1. Úvodní lekce, přehled obsahu kurzu, jeho cílů, způsobů hodnocení studujících

2. Online expresivní aktivity jako politická participace - specifické pojetí komunikačních studií

3. Klíčové teoretické a výzumné otázky týkající se online participačních aktivit.

4. Politická participace a online participace - vývoj, koncepty. Kdo participuje, jak a proč? Pohled na digitální propasti v soudobém světě a jejich možné příčiny.

5. Genderové digitální propasti - specifický pohled na význam genderových aspektů v online komunikaci.

6. Třetí prostředí (third spaces) jako prostor pro výměnu politických postojů v primárně nepolitickém prostředí. Politika a každodennost, politické debaty (political talk).

7. Habermasovské pojetí online veřejné sféry - normativní pohled na formální aspekty online komunikace o veřejných otázkách.

8. Nedzvořilé formy online komunikace (online incivility), její rozsah, podoby a možné dopady na společnost.

9. Profesionální mediální komunikace a uživatelské diskuse - vztahy, vliv, důsledky pro mediální komunikaci.

10. Kritická teorie a online komunikace - komodifikace, soukromí, dohled.

11. Shrnutí klíčových konceptů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět se zaměří na význam interaktivních online platforem v soudobé komunikaci, a to zejména s důrazem na koncepty online deliberace či online politické participace. Vysvětlí přístup komunikačních studií k politické participaci prostřednictvím komunikačních aktivit a objasní pojetí tak zvané "e-expression" jako určité formy politické participace na základě online diskusí, sdílení a dalších komunikačních aktivit.

Soustředí se i na méně známé koncepty jako "třetí prostředí" (z anglického "third spaces"), tedy online prostředí, která nejsou primárně určena k politické komunikaci (např. rodičovská fóra, zájmová diskusní fóra, online bazary aj.), ale v nichž podle výzkumů nalezneme významný podíl debat o politických tématech ("political talk"). Kurz neopomene ani hlubší pohled na online diskusní platformy (diskuse na sociálních sítích, diskusní sekce online zpravodajských médií aj.) jako potenciální digitální veřejnou sféru v habermasovském pojetí.

Soustředí se tedy na aplikaci termínů jako deliberace nebo komunikační zdvořilost (civility) na prostředí online diskusí a zmapuje výzkumy týkající se nezdvořilých/neslušných komunikačních aktivit online (vulgarity, osobní útoky, nálepkování aj.). Součástí předmětu bude také pohled na tzv. digital divide, tedy na rozdíly v přístupu k online komunikaci a v online komunikativním jednání s ohledem na různé sociodemografické charakteristiky, především věk a gender.

Kurz se bude věnovat i otázkám z perspektivy kritické teorie, především komodifikaci online komunikace a soukromí a dohledu.