Témata:1. Češi, Němci a vznik Československa 1918, problematika národnostních menšin v mírovém uspořádání 1919/1920 a v mezinárodní politice meziválečného období2. První Československá republika a základní problémy její národnostní politiky3.
Sudetští Němci a proces rozpadu Československa na konci 30. let4. Válka, okupace a česko-německý vztah5.
Na cestě k vyhnání a odsunu: problém Němců v Československu v mezinárodních jednáních během války6. Odsun Němců z Československa 1945-19507.
V nové vlasti: přijetí a integrace českomoravských Němců v obou německých státech, sudetoněmecké vyhnanecké organizace v SRN a jejich postavení na politické scéně8. Problém odsun/vyhnání v kontextu "studené války", česká a německá reflexe odsunu v 40. až 80. letech9.
Pád komunismu a pokus o nový začátek v česko-německých a česko-sudetoněmeckých vztazích10. Sudetoněmecká otázka v kontextu jednání o vstupu ČR do EU
Odsun Němců z Československa po druhé světové válce je nesporně jednou z klíčových událostí českých moderních dějin, která výrazně ovlivnila a dodnes ovlivňuje česko-německé a česko-rakouské vztahy. Cílem přednášky je tento krátký, ale v mnohém ohledu osudový moment zasadit do historického kontextu, osvětlit jeho historické příčiny a dobové souvislosti a rozebrat jeho různorodé, často dlouhodobé důsledky, a konečně nastínit základní mechanismy odbourávání historických zátěží ve vztazích mezi evropskými národy.