Úvod do předmětu, základy sociálního systému z období císařského Německa, cykly a trendy německého hospodářství, německé hospodářství let 1870-1914.
Korporativní tržní hospodářství Německa, zájmové politiky, primát politiky v hospodářství, fordismus, válečné hospodářství. Vývoj v letech 1914-1945.
Německé hospodářství na cestě do 20. století, Stunde Null hospodářsky vývoj po roce 1945, hospodářské dělení Německa, bilance vstupních zdrojů, vznik sociálně tržního hospodářství, vzrůst německého hospodářství - americká, britská, francouzská a sovětsk á zóna, rok 1947.
Od měnové reformy ke korejskému boomu, Marshallův plán - mýtus a realita, materiální pomoc německému hospodářství, Marshallův plán a financování výstavby Německa.
Sociálně tržní hospodářství v éře Adenauera, politické a hospodářské problémy, reforma sociálního pojištění, reforma penzijního systému, krize v hornickém průmyslu, krize sociálně tržního hospodářství během korejské války, návrat ke korporativnímu tržnímu hospodářství.
Dědictví hospodářského zázraku: anachronismy hospodářského zázraku, proměna struktury společnosti a produkce, vyhnanci, uprchlíci a gastarbeitři, nivelizace středního stavu.
Návrat do Evropy - kontinuita nebo nový začátek, vstup do celosvětového hospodářství, Montánní unie, Evropské hospodářské společenství.
Systém produkčních faktorů na hospodářství SRN - příroda, kapitál, práce, zahraniční kapitál, teorie a hospodářská politika, stát jako produkční faktor, hospodářská integrace,
Problémy globalizace, dlouhá cesta Německa do měnové unie, zavedení EURO v SRN.
Hospodářská a fiskální krize Evropské unie v letech 2007-2013: postoj Německa k problémům Řecka, Irska a Portugalska; institucionální řešení, protidluhová brzda
Význam odborů v německém hospodářství.
Hospodářské aspekty německého sjednocení; restrukturalizace a privatizace východoněmeckého hospodářství.
Závěr, dotazy, náhradní přednáškový termín.
Cílem kurzu je poskytnout studentům bakalářského studijního programu přehled o základních etapách hospodářského vývoje v německy mluvících zemích. Výklad v rámci kurzu je pojímán chronologicky, počínaje zásadními reformami z období vlády kancléře Bismarcka, přes vývoj v období Výmarské republiky, krizi 30. let 20. století, po klíčové období hospodářského vývoje samostatné Spolkové republiky Německo po 2. světové válce. Vývoj po 2. světové válce je zaměřen na analýzu budování sociálně tržního hospodářství. Kurz je ukončen sjednocením Německa a hospodářskými důsledky tohoto sjednocení.
Podmínky pro absolvování: 1) četba literatury 2 ETCS, tj. 50 hodin (cca 200 stran) 2) účast na výuce 18 hodin 3) aktivita v hodině, diskuse, oponentura 1 ETCS, tj. 25 hodin 4) ústní zápočet - příprava, absolvování 7 hodin
Celkově: 4 ETCS, tj. 100 hodin