Charles Explorer logo
🇨🇿

Pražská německá literatura

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMB326

Sylabus

19. 2. Rainer Maria Rilke - zrod básníka: Larenopfer (http://de.wikisource.org/wiki/Larenopfer) 26. 2.

Tajemná Ossip Schubin a popis "české" společnosti v 2. pol. 19. století 5. 3. Povídky Franze Kafky: Beschreibung eines Kampfes 12. 3.

Kafkova povídka Beschreibung eines Kampfes a fantastická literatura (Renate Lachmann) 19. 3. Jak lze (či nelze) číst a interpretovat literaturu: možné interpretace povídky Franze Kafky: Hungerkünstler a jejich krikita u Haralda Fricke 26. 3.

Magická Praha Leo Perutze 2. 4. Herman Ungar - autor, jehož si cenil i T.

Mann 9. 4. Max Brod - Prager Kreis - sebereflexe literární, národnostní, náboženské, kulturní skupiny 16. 4..

Média pražské německé literatury - noviny a literární časopisy a jejich zobrazení v Brodově románu Prager Tagblatt 23. 4. Kafkův slepý přítel - Oskar Baum 30. 4.Legendární Golem - Gustav Meyrink 7. 5.

Franz Werfel 14. 5. (rektorský den?) Pražská německá literatura - vymezení pojmu: Pavel Eisner, Pavel Trost, Eduard Goldstücker, Kurt Krolop aj. a současné přístupy k tomuto tématu. Co vše vlastně spadá do pražské německé literatury a jaké má tato literární "skupina" specifika?

Anotace

Seminář o pražské německé literatury představí nejznámější spisovatele z okruhu německy psané literatury vznikající v Čechách, potažmo psanou autory, kteří se v Praze a Čechách narodili. V kurzu se bude hovořit jak o autorech dnes již proslavených, jako je Franz Kafka či Franz Werfel, tak i o autorech méně známých, avšak nikoli méně zajímavých.

Seminář však nebude zaměřen jen na jednotlivá jména a osudy či výčty děl, ale jeho těžiště bude ležet v četbě a interpretaci literárních děl. Při procházení německy psaných literárních děl, která vznikla na našem územím, se budeme zabývat otázkou: existuje něco jako specifická "pražská německá literatura"? Jak reaguje na interakci Čechů a Němců? Jak zobrazuje společnost vícenárodnostního města a země?