Charles Explorer logo
🇨🇿

Zahraniční politika SRN II

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMM111

Sylabus

Sylabus Německá zahraniční politika, letní semestr 2016

Typ předmětu: povinný

Forma výuky: seminář/přednáška

Rozsah předmětu: 1/1

Studijní požadavky: aktivní účast na seminářích (četba zadaných textů), příprava jednoho autorského semináře a asistence u druhého. Aktivní účast na debatě s přestavitelem ZÚ SRN, případně jiné instituce.

Celkem zpracování asi 350 stran textů k základním i specializovaným tématům kurzu.

Každý účastník připraví autorský seminář, který předpokládá zpracování asi 80 stran textů, vystoupení 20 minut, písemné zpracování referátu a přípravu otázek pro ostatní účastníky (rozsah cca 5-10 stran).Každý účastník bude navíc asistovat při přípravě jednoho dalšího semináře (koreferát 10-15 minut).

Klasifikace kurzu: hodnocení ve škále A-F, minimální počet bodů 51% (E).

Hodnocení: aktivní účast na seminářích (15%), autorský seminář, vč. handoutu (35%), ústní závěrečná zkouška (50%).  

Celkové kreditní ohodnocení: 6

 Anotace: Letní semestr kurzu se bude věnovat zahraniční politice SRN od doby sjednocení.

Zaměří se především na analýzu kontinuity a změn německé zahraniční politice v kontextu nové dynamiky evropského a globálního vývoje. Bude hledat odpovědi na otázku, jaké jsou zdroje těchto změn (vnitřní i vnější), jak se změny odrážejí v koncepčním zaměření NZP (programová změna) a její realizaci (institucionální a instrumentální změny, adaptace procesu utváření a realizace politiky). 

Kurz bude pozůstávat za prvé z přehledové přednášky a úvodům k vybraným tematickým blokům. Za druhé (a hlavně) budou probíhat autorské semináře k tématům podle výběru účastníků. Zásadní témata, která nebudou převzata účastníky, přednese lektor.

Témata, kdy semináře povedou hosté, budou se účastníci kursu podílet koreferáty;  v případě že host převezme téma, které si vybral účastník, může se zapojit podstatněji a připravit plnohodnotný referát atd.    

Letní semestr NZP 2019 - program   20.2. Úvodní hodina Analýza NZP  

Hlavní faktory a fáze vývoje německé zahraniční politiky 1990-2019  

Literatura: V. Handl, Rámce zahraniční politiky a rolí sjednoceného Německa, in V. Handl (ed): Německo v čele Evropy? Praha, ÚMV 2011, s. 13-66.  

Baumann, Rainer (2011): Wandlung eines vermeintlichen Kontinuitätselementes der deutschen Außenpolitik, in Jäger-Höse-Oppermann (Hrsg): Deutsche Außenpolitik. Sicherheit, Wohlfart, Institutionen und Normen, VS Verlg. 2011, s. 469-487.     27.2. Hodina odpadá, bude nahrazena koncem semestru     6. 3. Analýza a dilemata tvorby současné NZP  

Na hodinu: Eberle, Jakub (2019): A dividual actor. Capturing competing logics of German foreign policy.  

Opperman, Kai (2018): Between a Rock and a Hard Place? Navigating Domestic and International Expectations on German Foreign Policy. German Politics,     13.3. Evropská politika – prohlubování a rozšiřování EU, fáze vývoje německé politiky v EU  

Čtení na hodinu: Katrin Böttger / Mathias Jopp (2016) Grundlinien deutscher Europapolitik, in Katrin Böttger / Mathias Jopp (eds) Handbuch zur deutschen Europapolitik, 13-28  

Další literatura:  

Bierling, Vormacht Wider Willen, 2014, odpovídající pasáže  

Handl, Vladimír (2007) „Evropské Německo“, nebo „de-evropeizace“ německé politiky?“, in Rovná, Lenka (ed.): „Evropská unie v členských státech a členské státy v Evropské unii: Evropeizace vybraných zemí EU“. Praha: Eurolex Bohemia, 75-118.  

Handl, V. (2011), Rámce zahraniční politiky a rolí sjednoceného Německa, in Handl (ed) Německo v čele Evropy? S. 44-55.   20. 3. Bezpečnostní politika a vztahy s USA  

·         SRN a organizace kolektivní obrany: Transformace a rozšiřování NATO a vývoj EBOP mezi atlantismem a europeismem, SRN a dělba práce mezi NATO a EU -    

·         SRN a organizace kolektivní bezpečnosti  

Čtení na hodinu: Hellmann G. (2007) Sicherheitspolitik, in G. Hellmann etc. (eds) Handbuch zur deutschen Aussenpolitik, s. 605-617.  

Literatura: Bierling Vormacht Wider Willen, 2014  

Handl, V. (2011), Rámce zahraniční politiky a rolí sjednoceného Německa, in Handl (ed) Německo v čele Evropy? S. 32-44.   27. 3. – 15. 5.  

Autorské semináře studentů (témata dle výběru studentů) a doplňující vstupy k hlavním nevybraným tématům V. Handl

Způsob přípravy autorského semináře

Autorské semináře mají dva cíle: obecnou empirickou analýzu a autorskou interpretaci za použití preferovaného teoretického zakotvení a konceptu.

Postup přípravy:

·        V součinnosti s lektorem autoři upřesní téma, způsob jeho pojetí a literaturu.

·        Své téma připraví ve formě referátu (20-25 min), koreferátu asistenta a následné diskuse o předem definovaných otázkách.

·        Pro seminář autor připraví stručný handout a následně, po semináři, odevzdá referát písemně (stačí formou tezí/argumentů v odrážkách, nemusí to být sloh) 5-10 stran.

·        Další účastník jako asistent připraví koreferát (10-15 min) z textů o rozsahu asi 30 stran.

·        Autor připraví literaturu pro účastníky kurzu a vybere povinné čtení (cca 25-30 stran) a další literaturu pro hlubší seznámení s tématem.  

Literatura by měla zahrnovat

·        základní empirický a analytický podklad (Handbuch atd.),

·        základní prameny (dokumenty, statistická data, atd.)

·        a interpretaci tématu v odborné literatuře (pokud možno více příkladů teoretického a metodologického přístupu a zejména nejvíce používaných konceptů).     

V největší obecnosti referát by měl charakterizovat (pokud jsou relevantní) vybrané tématu/politický sektoru a jeho význam v německé politice

Normy a kognitivní faktory (vč. ZP kultury SRN), které jej formují

Zájmy (politické, ekonomické…)

Instituce (aktéři, kompetence na národní a mezi/nadnárodní úrovni)

Potenciál SRN (soft a hard power), který se uplatňuje při realizaci

Vliv vnitropolitických a mezinárodních aspektů na formování NZP

Dané téma v německém politickém prostoru (pozice politických stran, dalších aktérů, veřejnosti, případně médií…)

Mezinárodní konstelace, postoje hlavních partnerů SRN (NATO, EU, OSN, jednotlivých důležitých aktérů - USA, Francie

Koncepční aspekty (strategie, koncepce a jejich absence)

Základní chronologie německé politiky v dané oblasti (politické kroky a jejich výsledky) historická tradice (do 1990) od sjednocení do 1998 (vlády H.Kohla) vláda levice SPD/Zelení (1998-2005) vlády Angely Merkelové, zejména post-Lisabon (2005 až současnost)

Téma v odborné literatuře, používané teoretické přístupy, nosné koncepty (Zivilmacht, Handelstaat, geo-economic power, Zentralmacht, …) a interpretace

Vaše vlastní interpretace s použitím teorie a zejména konceptů/typologie

Otázky pro seminář a zkoušku    

Témata kursu (mj. k výběru pro přípravu autorských seminářů)   1.      Konceptuální pohledy na německou ZP (všechny, nebo vybrané): koncepty jako "realist power" a "tamed power", "hard" a "soft power", semi-sovereignty, Zivilmacht, Handelstaat, geo-economic power, Zentralmacht atd. 2.      Historical memory v německé ZP a identitě (dále např. vyrovnání s minulostí ve vztazích s ČR, Polskem, Izraelem, dalšími zeměmi) 3.      Struktura a zaměření německé bezpečnostní politiky a Bundeswehru: reforma a nasazení (případně nenasazení) v zahraničí - od Kambodži 1991 k Afghánistánu, Libyi (2011) a Mali (2013) 4.      SRN a organizace kolektivní obrany: Transformace a rozšiřování NATO a vývoj EBOP - mezi atlantismem a europeismem, SRN a dělba práce mezi NATO a EU -   5.      SRN a organizace kolektivní bezpečnosti a regionální spolupráce: OSN, OBSE, Nordic Council - 6.      Ekonomické determinanty německé politiky; Německo ve světovém hospodářství (Německo jako hospodářský aktér), vnější hospodářská politika, podpora německého ex

Anotace

Kurs se zaměří na analýzu současné německé zahraniční politiky (1990-2019). Po úvodních hodinách (přednášky a semináře) se kurz soustředí na podrobnější analýzu vybraných témat současné německé zahraniční politiky a expertní/akademické diskuse o ní.

Výuka bude probíhat kombinovat autorské semináře studentů a výklad/doprovodné slovo pedagoga. Závěrečná zkouška bude ústní.