Charles Explorer logo
🇨🇿

Politika v Rakousku a ve Švýcarsku. Instituce, aktéři, dlouhodobé trendy a aktuální problémy

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMM118

Sylabus

Základní témata:Rakousko:- Obecná charakteristika rakouského politického systému po r. 1945 - kontinuity a diskontinuity mezi 1. a 2. rakouskou republikou- Rakouské ústavní a správní dějiny a tradice jako středoevropský fenomén (s důrazem na vývoj po r. 1945)- Základní ústavní a politické instituce a vztahy mezi nimi (rakouský parlament, spolková vláda, spolkový prezident, spolkové shromáždění, ústavní soudnictví atd.)- Rakouský federalismus: ústavní a politické instituce rakouských spolkových zemí a jejich kompetence ve vztahu k Spolku- Organizované politické zájmy: politické strany, odbory, svazy a další zájmová společenství- Perspektivy vývoje rakouského politického systému: diskuse o nové ústavě; dopady členství v EU na rakouský politický systémŠvýcarsko a Lichtenštejnsko:- Obecná charakteristika švýcarského politického systému (s důrazem na instituty přímé a "polopřímé" demokracie, vazba na instituty demokracie zastupitelské)- Přehled ústavního vývoje a stručná analýza švýcarské ústavy z r. 1999 - Ústavní a politické instituce na úrovni Spolku (Spolkové shromáždění: Národní rada , Stavovská rada; Spolková rada, spolkové soudy)- Reprezentace zájmů: švýcarské politické strany a důležité nestranické struktury: svazy, družstva, občanské iniciativy a jejich místo v politickém životě země- Švýcarský federalismus: základní vztahy a kompetence mezi Spolkem, kantony a obcemi- Politický a ústavní systém Lichtenštejnska po r. 1945 do současnosti

Anotace

Přednáška se seminářem o ústavním a politickém systému alpských zemí (Rakousko, Švýcarsko,Lichtenštejnsko), přičemž proporčně bude kladen důraz na Rakousko. Pozornost bude věnována ústavním dějinám a tradicím těchto zemí, na jejichž základě bude představen současný stav, tj. především charakteristika základních ústavních institucí a vztahy mezi nimi.

Samostatně a s komparativním důrazem bude v této souvislosti pojednána problematika federalismu (kompetence rakouských spolkových zemí a švýcarských kantonů)a v případě Rakouska i europeizace tamní politiky resp. politických institucí. V návaznosti na související kursy katedry NRS bude představen základní půdorys stranicko-politické systému resp. organizovaných politických zájmů obecně, v této souvislosti i legislativa týkající se politických stran, jejich financování, mechanismu voleb atd.

Průběžně bude zohledňována aktuální politická konstelace v těchto zemích a v této souvislosti bude probrána i role a struktura tamních médií.