Charles Explorer logo
🇬🇧

Galicia: history and present of one region

Class at Faculty of Social Sciences |
JMM306

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1) Halič jako historický region a správní celek, její postavení mezi historicko-etnografickými regiony Polska a Ukrajiny a ve státní správě (Červená Rus, Haličsko-volyňské knížectví, Malopolsko, Danylo Haličský, Lev Danylovyč atd.).

2) Halič jako sociálně-ekoniomický region (problém zaostalosti a “haličská bída”, hlavní socioekonomické trendy, ekonomická emigrace, hospodářský vývoj, průmysl, města, cesty atd.).

3) Sociální a národnostní vývoj - etnika, struktura, hlavní problémy (Huculové, Lemkové, Bojkové, Arméni, Karajité aj.).

4) Náboženská struktura haličské společnosti (řečtí katolíci, římští katolíci).

5) Haličští Židé (ortodoxní judaismus, chasidismus, haskala, sionismus a jiná specifika).

6) Alltag: zvyky, obyčeje, svátky a obřady haličského venkova.

7) Halič v c.k. monarchii – politická kultura a politická tradice (autonomie, parlamentní zkušenost, haličské volby, haličští premiéři, konzervativci, socialisté a agrárníci, haličská politika za meziválečného Polska i za komunismu).

8) Věda a kultura – školská autonomie, univerzity, PAU, ukrajinské školství.

9) Halič jako literární a výtvarně-umělecký fenomén (haličský fenomén v dílech historiků a literátů: M. Hruševskyj, I. Franko, F. Bujak, J. Matejko, Ś. Zapolska aj.).

10) Češi a Halič: kontakty české inteligence s haličskými kulturními pracovníky.

11) Polsko-rusínský konflikt a jeho vnímání českým prostředím (otázka rusínské univerzity a rusínských gymnázií, postoj Národních listů, Slovanského přehledu atd.).

12) František Řehoř a jeho národopisný obraz “rusínského venkova”.