Charles Explorer logo
🇨🇿

The US and Europe after the Cold War

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMM593

Sylabus

Požadavky : Účast na přednáškách a aktivní participace v diskusích (10% hodnocení). Vypracování seminární práce v rozsahu cca 10 normostran na jedno z níže vyčtených témat (40% hodnocení). Odevzdání 2-3 menších úvah na podkladě doporučené četby, zadaných v průběhu kurzu (30% hodnocení). Kurz bude ukončen zkouškou (20% hodnocení). Student musí rovněž dodržovat hlavní zásady publikační etiky a odlišit jasně vlastní a převzaté myšlenky, postřehy a fakta. Začátek a konec každé citace musí být řádně vyznačen uvozovkami a odkazem na zdroj. Údaj o zdroji musí obsahovat jméno autora, název díla (článku nabo periodika), rok vydání a stranu z níž je citováno, nebo na níž je odkazováno. U internetových zdrojů je nutné v odkazu uvést úplný link, na němž text lze dohledat a datum návštěvy stránky. V případě nedodržení těchto zásad bude práce považována za plagiát a předána Disciplinární komisi FSV UK. Anotace: Předmět seznámí studenty s klíčovými body americké bezpečnostní politiky v Evropě. Seznámí studenty s významem USA a NATO pro Evropu v době studené války a především v době po jejím skončení. Dále seznámí studenty se základními funkcemi demokratického státu při obraně země. Představí i nové bezpečnostní hrozby post-bipolárního světa. Program:

1. Studená válka

2. Principy odstrašování - zbraně hromadného ničení - strategické útočné zbraně

3. SDI - strategické obranné zbraně a strategická rovnováha sil

4. Vojenské aliance ve studené válce

5. Význam USA pro Evropu v období studené války - Transatlantický bezpečnostní prostor

6. Konec studené války

7. Nová bezpečnostní architektura pro Evropu- hledání bezpečnostních garancí pro stř.a vých. Evropu

8. Problematika reformy NATO

9. Rozšíření NATO - Transformace aliance

10. NATO a Rusko

11. Funkce a význam NATO

12. Staré a nové NATO - Na cestě k dokonalé asymetrii?

13. Role USA v Evropě po skončení studené války

Anotace

Předmět seznámí studenty s klíčovými body americké bezpečnostní politiky v Evropě. Seznámí studenty s významem USA a NATO pro Evropu v době studené války a především v době po jejím skončení.

Dále seznámí studenty se základními funkcemi demokratického státu při obraně země. Představí i nové bezpečnostní hrozby post-bipolárního světa.