Charles Explorer logo
🇨🇿

Bezpečnostní problémy přelomu 20. a 21. století

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMM746

Sylabus

1) Úvod2) Konflikty na území bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie3) Válka proti teroru, Afghánistán a Irák4) Arabské jaro, Libye a Sýrie5) Nefunkční státy a oblasti světa jako dlouhodobá ohniska bezpečnostní nestability6) Bezpečnostní politika NATO a EU7) OSN a operace na prosazení a udržení míru8) Ruské geopolitické zájmy9) Geopolitické zájmy USA10) Mezinárodní organizovaný zločin, pirátství, nelegální obchod drogami, zbraněmi, …11) Nové vojenské doktríny, technika a technologie12) Soukromé společnosti a žoldnéři zapojení do konfliktů

Anotace

Předmět je zaměřen na bezpečnostní problémy od 90. let 20. do současnosti. Cílem předmětu je seznámit studenty s bezpečnostními hrozbami narušující stabilitu v období po skončení studené války. Kurz se zaobírá příčinami, rozdělením hrozeb, možnostmi jejich řešení a zajištění bezpečnosti na bázi jednotlivých států a mezinárodních organizací. Důležitou otázkou je nejen přímé zapojení velmocí, ale také nepřímé podporování znepřátelených stran ve vnitrostátních konfliktech.

Jedná se o praktické dopady kroků a chování hráčů na světovém kolbišti při rozdmýchávání a urovnávání konfliktů ve snaze posílit vlastní vliv a naopak oslabit vliv ostatních protihráčů v dané oblasti. Na konkrétních případech k jednotlivým tématům je možno odvodit obecnější principy chování států v závislosti na jejich strategických zájmech, ekonomických, politických, technologických a vojenských možnostech.