Obsah: 1.-3. Úvod: Termíny politologie a politická věda a jejich klasifikace. Historické prosazování politologie jako samostatné vědecké disciplíny.
Politická sociologie a sociologie politiky podle G.Sartoriho. Mezinárodní klasifikace politické vědy. 4.-7.
Co je to politika. Dvě koncepce politické vědy.
Moc, panství a legitimita (M.Weber). Cíle a funkce politiky.
Politika a společnost: politika-nadstavba (marxismus) a ?primát politiky? (Aron); elitismus (Michels, Pareto, Mills) a pluralismus (Aron, Dahl). Politická a nepolitická politika.
Politická kultura (G.Almond, S.Verba). Konflikt, konkurence a integrace. 8.-10. Co je politická teorie.
Existují paradigmata v politické vědě? 11.-13. Klasické a moderní politické myšlení: antické politické myšlení a křesťanské myšlení o politice.
Moderní politické myšlení - první (Machiavelli, Hobbes, Locke) a druhá (Hegel, Marx) vlna modernity. Schumpeterova neklasická teorie demokracie a její vliv.
Úkolem dvousemestrálního předmětu je uvedení studentů do problematiky politické vědy. Přednášky I. semestru mají představit vznik moderní politické vědy, její hlavní koncepce, její rozdělení, jakož i některé ze základních pojmů vztahujících se k politice.
Zvláštní pozornost se věnuje různým chápáním toho, co je politická teorie. Úspěšné zvládnutí kursu předpokládá důkladné prostudování povinné literatury.