Charles Explorer logo
🇬🇧

History of Political Thought II

Class at Faculty of Social Sciences |
JPB006

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1) Stručné dějiny Řecka. Řecká mytologie: Homér a Hesiodos. Ustavení řecké polis. Vznik a existence městských států: Athény, Sparta. Klasikové řeckého dějepisectví: Herodotos, Thukydides. Řecké války. Vznik a vývoj demokracie.

2) Počátky řeckého filosofického a politického myšlení: sedmero mudrců: mravní ponaučení. Mýtus a logos. Předsókratovští myslitelé: kosmogonie, kosmologie, filosofie přírody (fýziz), zkoumání arché. Pythagoras: kosmos, filosofie. Herakleitos: polémos, fýziz, logos. Xenofanés: kritika mýtů a náboženství. Anaxagoras: teoretická svoboda

3) Sofisté: antropologický a lingvistický obrat. Téma: člověk, řeč, otroctví, svoboda, příroda x zákon. Rétorika. Relativizace hodnot. Protágoras: Člověk je mírou všech věcí. Gorgias: Nic není.

4) Sókratés: život x obec x filosofie. Kritika sofistů. Sókratovský dialog. Sókratická metoda zkoumání: vědění nevědění. Platónův, Xenofóntův a Aristotelův Sókratés. Sókratés v Hegelově, Rádlově, Patočkově pojetí.

5) Platón: Sókratův žák. Ideje jako odpověď na Sókratovo tázání. Epistémé a doxa. Hypotéza a teorie. Gnóziz, noeziz, dialektika. Sensibilní a inteligibilní. Založení Akademie. Raný, střední a pozdní Platón. Otázka nepsaných (esoterických) nauk.

6) Platón: politická praxe a politická teorie. Otázka spravedlnosti. Otázka nejlepší obce. Problém vlády. Klasifikace ústav a politických zřízení. Platónova politická antropologie, ontologie a sociologie (Ústava, Protágoras, Gorgias, Politikos, Zákony). Kritika demokracie.

7) Aristoteles: kritický žák Platóna, systematický myslitel, zakladatel nových věd. Teoretická, praktická a poietická filosofie. Logika, fyzika, metafyzika, etika, politika, rétorika, kritika sofistiky.

8) Aristoteles: Politická věda / filosofie. Klasifikace ústav a politických zřízení. Umírněná kritika demokracie.

9) Konec athénské polis. Helénismus. Řecký a římský stoicismus. Skepticismus. Epikureismus. Kosmopolitismus. Řecko a Řím

10) Židovské a křesťanské myšlení. Starý a Nový zákon. Desatero, proroci, Ježíš, Kázání na hoře, podobenství, království Boží, evangelium. Židé, křesťané a římská říše.

11) Konec antiky a počátek středověku. Augustin: Obec Boží a obec pozemská. Pád říše římské. Středoplatonismus a novoplatonismus. Apologeti. Gnóze. Křesťanská teologie. Boethius: Útěcha z filosofie.

12) Stručný náčrt dějin středověkého myšlení. Patristika. Scholastika. Důkazy Boží existence. Realismus a nominalismus. Arabská a židovská filosofie. Objev Aristotela. Pozdní scholastika

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Povinný kurz navazuje na dějiny politického myšlení I. Hlavním tématem kurzu je antické filosofické a politické myšlení.

Ve středu kurzu jsou hlavní postavy řeckého filosofického a politického myšlení (Sókratés, sofisté, Platón, Aristoteles). V závěru kurzu bude zmíněno židovské a křesťanské myšlení a narýsovány hlavní myšlenkové směry středověku.