1) Stručné dějiny Řecka. Řecká mytologie: Homér a Hesiodos. Ustavení řecké polis. Vznik a existence městských států: Athény, Sparta. Klasikové řeckého dějepisectví: Herodotos, Thukydides. Řecké války. Vznik a vývoj demokracie.
2) Počátky řeckého filosofického a politického myšlení: sedmero mudrců: mravní ponaučení. Mýtus a logos. Předsókratovští myslitelé: kosmogonie, kosmologie, filosofie přírody (fýziz), zkoumání arché. Pythagoras: kosmos, filosofie. Herakleitos: polémos, fýziz, logos. Xenofanés: kritika mýtů a náboženství. Anaxagoras: teoretická svoboda
3) Sofisté: antropologický a lingvistický obrat. Téma: člověk, řeč, otroctví, svoboda, příroda x zákon. Rétorika. Relativizace hodnot. Protágoras: Člověk je mírou všech věcí. Gorgias: Nic není.
4) Sókratés: život x obec x filosofie. Kritika sofistů. Sókratovský dialog. Sókratická metoda zkoumání: vědění nevědění. Platónův, Xenofóntův a Aristotelův Sókratés. Sókratés v Hegelově, Rádlově, Patočkově pojetí.
5) Platón: Sókratův žák. Ideje jako odpověď na Sókratovo tázání. Epistémé a doxa. Hypotéza a teorie. Gnóziz, noeziz, dialektika. Sensibilní a inteligibilní. Založení Akademie. Raný, střední a pozdní Platón. Otázka nepsaných (esoterických) nauk.
6) Platón: politická praxe a politická teorie. Otázka spravedlnosti. Otázka nejlepší obce. Problém vlády. Klasifikace ústav a politických zřízení. Platónova politická antropologie, ontologie a sociologie (Ústava, Protágoras, Gorgias, Politikos, Zákony). Kritika demokracie.
7) Aristoteles: kritický žák Platóna, systematický myslitel, zakladatel nových věd. Teoretická, praktická a poietická filosofie. Logika, fyzika, metafyzika, etika, politika, rétorika, kritika sofistiky.
8) Aristoteles: Politická věda / filosofie. Klasifikace ústav a politických zřízení. Umírněná kritika demokracie.
9) Konec athénské polis. Helénismus. Řecký a římský stoicismus. Skepticismus. Epikureismus. Kosmopolitismus. Řecko a Řím
10) Židovské a křesťanské myšlení. Starý a Nový zákon. Desatero, proroci, Ježíš, Kázání na hoře, podobenství, království Boží, evangelium. Židé, křesťané a římská říše.
11) Konec antiky a počátek středověku. Augustin: Obec Boží a obec pozemská. Pád říše římské. Středoplatonismus a novoplatonismus. Apologeti. Gnóze. Křesťanská teologie. Boethius: Útěcha z filosofie.
12) Stručný náčrt dějin středověkého myšlení. Patristika. Scholastika. Důkazy Boží existence. Realismus a nominalismus. Arabská a židovská filosofie. Objev Aristotela. Pozdní scholastika
Povinný kurz navazuje na dějiny politického myšlení I. Hlavním tématem kurzu je antické filosofické a politické myšlení.
Ve středu kurzu jsou hlavní postavy řeckého filosofického a politického myšlení (Sókratés, sofisté, Platón, Aristoteles). V závěru kurzu bude zmíněno židovské a křesťanské myšlení a narýsovány hlavní myšlenkové směry středověku.