1. Úvod, simulace v politologii (4. října)
Studenti budou seznámeni s obsahem kurzu. Diskutována bude podstata a účel simulačních cvičení včetně siln ých a slabých stránek této metody výuky. Představeny budou i jednotlivé typy simulací. Na závěr úvodní hodiny se studenti první simulace rovnou zúčastní.
Povinná literatura:
Asal, V., & Blake, E. L. (2006). Creating simulations for political science education. Journal of Political Science Education, 2(1), 1–18.
Baranowski, M. K., & Weir, K. A. (2015). Political simulations: What we know, what we think we know, and what we still need to know. Journal of Political Science Education, 11(4), 391–403. 2. Koaliční vyjednávání (18. října)
Obsahem simulace je povolební vyjednávání o složení nové vlády. Stranami jednání jsou ODS, KDU-ČSL a TOP09 spolu s Piráty a STAN jako subjekty, které v simulovaném prostředí aspirují na vytvoření vládní koalice.
Povinná literatura:
Martin, C. J. (2013). Conditions for Successful Negotiation: Lessons from Europe. In J. Mansbridge & J. C. Martin (Eds.), Negotiating Agreement in Politics (pp. 121–143). American Political Science Association. 3. Předvolební debata (1. listopadu)
Předmětem simulace je příprava a následná realizace hypotetické debaty dvou kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb. Účastníky simulace jsou dva volební štáby spolu se svými kandidáty a také novinářský tým připravující televizní debatu. Konkrétně je simulována diskuze Petra Pavla a Andreje Babiše.
Povinná literatura:
McCombs, M. E., & Shaw, D. L. (1972). The agenda-setting function of mass media. Public opinion quarterly, 36(2), 176–187.
McCombs, M. (2005). A look at agenda-setting: Past, present and future. Journalism studies, 6(4), 543–557. 4. Volební reforma (29. listopadu)
Simulované jednání reaguje na skutečný nález Ústavního soudu z února roku 2021, který zrušil část zákona o volbách do Poslanecké sněmovny. Účastníky jednání jsou představitelé sněmovních i senátních stran, kteří se musí dohodnout na nové podobě předmětné části volebního zákona.
Povinná literatura:
Jarabinský, I., Líbal, M., & Oreský, J. (2021). Srovnání aktuálních návrhů volební reformy. Institute H21. Dostupné z: https://www.ih21.org/news/srovnani-aktualnich-navrhu-volebni-reformy 5. Manželství párů stejného pohlaví (13. prosince)
Diskuze simuluje jednání u kulatého stolu o skutečném návrhu novely občanského zákoníku, který zavádí možnost uzavírat manželství i párům stejného pohlaví. Účastníky debaty jsou představitelé parlamentních stran z obou stran názorového spektra stejně jako zástupci občanských spolků, a to rovněž z řad zastánců i odpůrců novely.
Povinná literatura:
Foster, C., Mansbridge, J., & Martin, C. J. (2013). Negotiation Myopia. In J. Mansbridge & J. C. Martin (Eds.), Negotiating Agreement in Politics (pp. 73–85). American Political Science Association. 6. Doprava v centru Prahy (3. ledna)
Cílem simulované debaty je nalezení shody nad způsobem zklidnění dopravní situace v centru hlavního města Prahy. Debata simuluje jednání rady hlavního města za účasti radních koaličních stran.
Povinná literatura:
Warren, M. E., & Mansbridge, J. (2013). Deliberative Negotiation. In J. Mansbridge & J. C. Martin (Eds.), Negotiating Agreement in Politics (pp. 86–120). American Political Science Association.
Předmět přibližuje studentům zásadní diskuze současné české politiky. Konkrétně tak činí prostřednictvím simulovaných jednání, tedy skrze jedinečnou výukovou metodu, která umožňuje studentům pochopit vybrané události z pohledu samotných aktérů.
Seminární setkání jsou zaměřena primárně na simulované diskuze, významnou část obsahu předmětu ale zabírá také příprava na tato jednání a jejich následná reflexe. Předmět se tak věnuje ryze aktuálním politickým tématům, a to za pomoci využití moderní interaktivní metody výuky s cílem hlubšího porozumění dané problematice.