Charles Explorer logo
🇨🇿

Predikce 101

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPB022

Sylabus

Kurz začíná blokem tří "orientačních přednášek", které poskytnou základní teoretický a metodologický vhled do problematiky predikcí Následuje blok šesti tématických přednášek/diskusí, které budou využívat externích expertů (např. ČNB). Finální hodina se pak snaží diskutovat širší význam predikcí ve společenské diskusi.

1) Organizační otázky + predikční platforma + stručný úvod do problematiky predikcí (příklad volby)

2) Vyhodnocování predikcí, aneb jak měřit predikční přesnost - kontinuelní predikovaná proměnná (RMSE, MAE, ME, MAPE ap.) -binární predikovaná proměnná (Brier score + velmi stručně k accuracy, precission, recall... ROC a AUC)

3) Jak predikovat, formální a neformální přístupy k předpovědím

4) Predikce ve sportu - fotbal

5) Predikce v bezpečnostní oblasti

6) Predikce ekonomických jevů a veličin

7) Predikce voleb

8) Predikce v oblasti plánování a rozvoje měst

9) Predikce pandemií (COVID)

10) Příklad hokej - jak komunikovat prediktivní modely k profesionálům (např. trenérům) postrádajícím statistické/matematické vzdělání?

11) Predikce ve veřejné diskusi. Proč jsou predikce nevyhnutelné, jak ovlivňují naše chování, jak zkvalitnit jejich zapojení do veřejné diskuse

12) rezerva

Anotace

Upozornění: Předmět je vyučován společně s FF UK (studenti tedy budou jak z FSV, tak z FF UK), vyučujícími jsou Dr. Šlerka, Dr. Kofroň a Ing. Sirový)

Z toho důvodu je v tento okamžik kapacita 15 studentů pro FF a 15 pro FSV. Po prvotním zjištění zájmu však lze volnou kapacitu přesouvat.

Asi každý si někdy položil jednu z následujících otázek: Lze ve společenské oblasti predikovat? Lze úspěšně predikovat i unikátní události? Jak daleko do budoucnosti vidíme?

Jsou naše predikce přesnější, než náhodný tip? Lze nějak přesnost našeho předvídání zlepšit?

Předmět, jak název napovídá, usiluje o poskytnutí vhledu do problematiky predikcí ve společenské sféře a to v její plné šíři.

Zaměříme se jak na vlastní teorii predikcí a způsoby jejich vyhodnocování, tak na konkrétní příklady z ekonomie, voleb, mezinárodních vztahů, ale i sportu atd.

Cílem je poskytnout nejenom základní náhled na tvorbu a využití predikcí, ale také umožnit studentům otestovat svoje predikční schopnosti.