Charles Explorer logo
🇨🇿

Analýza politiky

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPB032

Sylabus

Úvodní přednáška: problematika analýzy politiky ve světle analýzy konkrétních případových studií institucionální podoby fungování státní, regionální a lokální úrovně vládnutí. Blok I. Státní instituce - teoretická východiska a konkrétní případové studie

1. Analýza politiky na centrální úrovni: úvodní pojmy a definice

2. Role formálních a neformálních aktérů v politice na centrální úrovni

3. Vnitřní fungování ústředního orgánu státní správy

4. Seminář Blok II. Výzkum politických stran a stranických systémů – možnosti a limity využití kvantitativních metod

5. Politické strany a stranické systémy jako agenda politologického výzkumu

6. Kvantitativní analýza stranických systémů

7. Volební úspěchy nových politických stran v Evropě

8. Seminář Blok III. Lokální a komunální rovina vládnutí - determinanty a specifické charakteristiky, typologizace

9. Je komunální politika jiná?

10. Předpoklady pro zkoumání komunální politiky

11. Koncepty pro zkoumání komunální politiky

12. Seminář Upřesnění seminárního úkolu k tématu regionální samosprávy: Okruh a zaměření seminárních prací na regionální téma bude upřesněn vyučujícím na první přednášce dotčeného bloku. V tento okamžik bude oznámeno a upřesněno datum pro odevzdání seminární práce a datum pro odevzdání případné přepracované / opravené práce.

Anotace

1. Kurz se zaměřuje na propojení základních teoretických přístupů k analýze politiky a jejich možných aplikací při analýze reálného politického prostoru. Kurz je svým charakterem vhodný a přístupný pro všechny studenty bez ohledu na ročník studia.

2. Cílem kurzu je přiblížit studentům bakalářských oborů "Politologie a mezinárodní vztahy" a "Politologie a veřejná politika" instituce fungující v rámci různých úrovní politického systému. Kurz tak v teoretické rovině doplňuje kurzy JPB254 a JPB255, ale svým charakterem se od nich zásadně liší.

3. Vzhledem k nezbytnosti propojit teoretickou a praktickou rovinu analýzy je v rámci modelu uplatněného v tomto kurzu kladen důraz především na prezentaci konkrétních případů ze státní, regionální a komunální úrovně s důrazem na problematiku českého politického systému. Pro lepší orientaci ve specifických problémech jednotlivých úrovní politického systému a zde působících institucích je kurz vnitřně členěn do tří tematických bloků zaměřených na instituce působící na všech uvedených úrovních, resp. na instituce, které tyto úrovně primárně výrazně ovlivňují.

4. Ambicí kurzu je propojit teoretickou analýzu s praktickou stránkou fungování konkrétních institucí. Proto jsou integrální součástí kurzu rovněž praktická cvičení a analýza základních pramenných zdrojů vytvářenými jednotlivými institucemi (sněmovní tisky, stenozáznamy apod.).

5. Kurz byl podpořen z projektu Operační program Praha - Adaptabilita 2013-2014.