1. Situace v Evropě a ve světě ve 30. letech - geopolitické souvislosti. 2. Německo, Itálie, Japonsko - představy, cíle, možnosti a limity. 3. Británie a Francie - představy, cíle, možnosti a limity. 4. USA a SSSR - představy, cíle, možnosti a limity. 5. Vítězící a vítězní Spojenci - zjevný a skrytý nesoulad geopolitických představ. 6. Geopolitická dimenze počínající bipolární konfrontace - konflikt mezi "mořem" (a vzduchem) a "pevninou". 7. 50. léta - nová geopolitická situace v Asii (ČLR, dekolonizace) a na Blízkém východě. 8. 60. léta - SSSR opouští geopolitický prostor carského Ruska - počátek konfrontace v globálním měřítku. 9. Geopolitické aspekty dekolonizace Afriky, konflikty v Asii a reakce supervelmoci, geopolitické aspekty situace v Evropě. 10.70. a 80. léta - globální konfrontace USA a SSSR, ropné krize, situace ve světovém oceánu. 11. Geopolitika vesmíru. 12. Geopolitické souvislosti rozpadu systému bipolární konfrontace (a rozpadu SSSR). 13. Výhled na 21. století.
Kurz bude zakončen písemným testem, jenž se skládá ze dvou částí - 20 otázek s nabídnutými variantami odpovědí (a,b,c - vždy jen jedna odpověď správná) + 10 otázek, na něž studenti budou písemně odpovídat. V první části testu bude vyžadováno minimálně 12 správných odpovědí, ve druhé minimálně 6.
Kurz navazuje na problematiku probranou v zimním semestru (viz Geopolitika a geostrategie I - JPM127) a výchozím bodem je proto situace v Evropě a ve světě v období před rozpoutáním II. světové války. Hlavní pozornost však bude soustředěna na geopolitické atributy formování bipolárního uspořádání a jeho geopolitické interpretace, zejména z pozic USA a SSSR.
Do výuky budou zahrnuty i "nové" geopolitické teorie věnující se vzdušnému prostoru a vesmíru, stejně tak i kritické geopolitické teorie.