Charles Explorer logo
🇬🇧

Global Terrorism

Class at Faculty of Social Sciences |
JPM087

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

ZÁMĚR PŘEDMĚTU:

Cílem kurzu je představení fenoménu globálního terorismu a možnosti postupu proti této hrozbě. Struktura kurzu je následující:

HARMONOGRAM: 8. 10. Úvodní informační přednáška (Makariusová, Středová) 60min. 15. 10. Nástin historického vývoje terorismu, evropský terorismus (Středová) 120 min. 22. 10. Klasický terorismus Blízkého východu, historický exkurz (Středová) 120 min. 29.10. Islámský fundamentalismus ? původ a rozšíření džihádu a vznik nábožensky motivovaného terorismu (Makariusová) 100 min. 5.11. Sovětská invaze do Afghánistánu, mudžahedýni, Usama bin Ladin, vznik organizace Al-Káida, Taliban (Makariusová) 100 min. 12.11. Al-Káida: historický vývoj organizace, ideologie, cíle, vedení, struktura (Makariusová) cca 100min. 19.11. Afghánistán ? case study (Středová) 120 ? 160 min. seminář 26. 11. Sebevražedný terorismus, Financování terorismu (Makariusová) 100 min. 10. 12. Simulace ? fáze I (Makariusová, Středová) 120 min. 17. 12. Simulace ? fáze II (Makariusová, Středová) 100 min.

Modelová simulace (příklad):

Fáze I: Zadání simulace

Cílem bude formulovat základní východiska (body) globální protiteroristické strategie vybraných aktérů v rámci mezinárodního fóra.

Fáze II: Aktualizační dodatek

Tato část simulace se odvíjí od předchozí: Poté, co byl nastíněn záměr protiteroristické strategie, formulují aktéři svou reakci na doplňkový dokument.

POŽADAVKY KE ZKOUŠCE:

? aktivní účast na seminářích (30%) o účast na seminářích je povinná, neúčast lze po konzultaci s vyučujícím nahradit formou písemného eseje v rozsahu 3 ? 5 stran

? písemný test (70%)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem kurzu je představení fenoménu globálního terorismu a možnosti postupu proti této hrozbě. Úvodní část kurzu nastíní základní definiční otázky související s problematikou terorismu a vývoj tohoto fenoménu od 19. století, včetně zmínky o organizacích, které lze vnímat jako historické předchůdce teroristických skupin. Náplní prvního bloku (Evropa a Střední Východ: Od regionálního k mezinárodnímu terorismu) bude seznámení studentů s historií terorismu v Evropě a na Středním Východě.

Přednášky se soustředí na zdroje a ideové kořeny teroristických organizací přibližně od poloviny 20. století, osvětlení příčin vzniku jednotlivých organizací a shrnutí jejich činnosti v regionálním i celosvětovém měřítku. Výklad bude zasahovat až do současnosti, ale vždy se zaměřením na mezinárodní terorismus.Přednášky druhého bloku (Al-Káida: Od džihádu ke globálnímu terorismu)budou zaměřeny na motivy vzniku hnutí džihádu a jeho transformace do nábožensky orientovaných teroristických skupin, které vytvořily celosvětovou síť teroristických uskupení v čele s organizací Al-Káida.

Hlavní důraz bude kladen na rozbor samotné organizace Al-Káida, její strukturu, strategii a cíle. Součástí výuky budou vedle přednášek také tři interaktivní semináře, během nichž se očekává intenzivní zapojení přítomných studentů.

Semináře se konají až na závěr kurzu. Budou mít podobu studentské konference, na které budeme hovořit o možnostech boje s terorismem.

Jedná se o řízenou analytickou diskusi o operacích a představitelích organizace al-Káida a možnostech obrany proti ní.