I. Úvod. Specifika volebního procesu v USA.II. Historický přehled vývoje voleb. Vytvoření kolegia volitelů a vývoj nominačního systému. III.Charakteristika politického prostředí. Voličská pozornost a účast. Vliv registrace. Vliv stran. Volební vzorce. Sociální základna politiky. IV. Financování kampaně. Náklady a zdroje přílivu peněz. Legislativa financování.
V. Nominační proces. Výběr delegátů. Pravidla v Demokratické straně. Pravidla v Republikánské straně. Hlavní strategické směrnice. VI. Stranické sjezdy. Výběr témat a vytváření platforem. VII. Kampaň. Organizace, strategie a taktika. VIII. Vliv médií. Tradiční a netradiční zpravodajství. Kampaň a nová média (sociální sítě). Reklama. IX. Výzkumy veřejného mínění. Předpovídání výsledků v televizi. Interpretace voleb. Modely chování voličů. X. Osobnosti kandidátů. Psychologické aspekty.
XI. Reforma volebního systému?XII. Závěr kursu.
Seminář je určen studentům magisterského studia. Osnovou kurzu je analýza voleb USA, které rozhodujícím způsobem ovlivňují rozložení americké politické scény, a to buďto potvrzením stávající administrativy nebo její změnou, jakož i zjištěním, zda prezident bude vládnout ve shodě s kongresem nebo v opozici k jedné nebo oběma jeho komorám.
Budeme charakterizovat politické prostředí, v němž se volby odehrávají, a nominační proces. V návaznosti na témata seminárních prací budeme sledovat formální rámec voleb, volební kampaně, strategie a taktiky kandidát ů, práci médií a jejich vliv na postoje veřejnosti v průběhu kampaně, jakož i vliv výzkumů veřejného mínění. Pozornost bude věnována aktuálním volbám probíhajícím v tomto konkrétním roce.
Jazykem výuky je čeština, pracovní znalost angličtiny je potřebná.