Kurs bude mít dva následující tématické (pod)okruhy: 1) Problematika ozbrojeného odporu proti komunismu ve středovýchodní Evropě ve 40. a 50. letech; její reflexe ve filmovém umění i v jiných uměleckých žánrech. Polský ozbrojený protikomunistický odpor a jeho návaznost na Zemskou armádu (mimo jiné na základě rozboru filmů Kanály a Popel a démant Andrzeje Wajdy a Generál Nil Ryszarda Bugajského).
Ukrajinská povstalecká armáda a Stepan Bandera (mj. na základě rozboru filmů Volyň Wojciecha Smarzowského a Neskorennyj Olesy Jančuka).
Vybraná literatura k tématu: Bursík, Tomáš: Osud odbojové organizace Černý lev 777, ÚSTR, Praha 2007. Davies, Norman: Boj o Varšavu. Povstání Poláků proti nacistům 1944, Prostor, Praha 2005.
Masin, Barbara: Odkaz. Pravdivý příběh bratří Mašínů, Mladá fronta, Praha 2005.
Mlejnek, Josef: Obrázky z apokalypsy. Film Volyň a boj o historickou paměť. Kontexty 4/2017.
Motyka, Grzegorz: Volyň 1943. Genocidní čistka – fakta, analogie, historická politika. Academia, Praha 2018.Novák, Jan: Zatím dobrý. Mašínovi a největší příběh studené války, Petrov, Brno 2004. Rambousek, Ota: Jenom ne strach, Praha 1990.
Snyder, Timothy: Krvavé země, Prostor, Praha 2013.2) Sebeupálení jako způsob politické akce: Ryszard Siwiec, Jan Palach a další.
Vybraná literatura k tématu: Blažek, Petr: Živá pochodeň na Stadionu Desetiletí: Protest Ryszarda Siwce proti okupaci Československa v roce 1968, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2008.
Blažek, Petr: Živé pochodně v sovětském bloku: Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966–1989. Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2020.Blažek, Petr, Eichler, Patrik, Jareš, Jakub: Jan Palach 69. Filozofická fakulta UK v Praze, Togga, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2009.
Další literatura a studijní materiály budou doplněny, zejména na mailu kursu - mail a heslo sdělí vyučující na první hodině.
Kurz je zaměřen na postavení opozice v totalitním, zejména v komunistickém, ale i v nacistickém systému, na metody její činnosti, strategii a taktiku, a to v souvislosti s proměnami tohoto systému jako takového. Je tedy vlastně i jakýmsi analytickým přehledem vývoje komunismu ve střední a východní Evropě, který je zde nahlížen (rozebírán) skrze problém, jak se dalo či mohlo proti takovému systému bojovat, jak ho změnit, svrhnout a podobně.