Charles Explorer logo
🇨🇿

USA a evropská politická integrace

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPM248

Sylabus

Program kurzu

Blok I. – Spojené státy: hnací síla evropské politické integrace? 1) 22/2/07 – Seznámení s kurzem, rozdělení týmů a témat, best practices práce v týmu; vnímání transatlantických vztahů v USA a EU 2) 1/3/07 – Historický úvod: evropská integrace a Spojené státy 1945 - 1989 (přednáška) 3) 8/3/07 – Historický úvod: evropská integrace a Spojené státy od pádu Železné opony (přednáška) 15/3/07 a 22/3/07 – samostatná práce týmů, individuální konzultace s vyučujícím

Blok II. – Chtějí Spojené státy jednotného aktéra na evropském kontinentu? 6) 29/3/07 – Seminář I. – prezentace týmu I. (Jak ovlivňuje podoba mezinárodního systému přístup Spojených států k evropské politické integraci?) 7) 5/4/07 – Seminář II. – prezentace týmu II. (Jak ovlivňuje vnímání hrozeb a bezpečnostní strategie přístup Spojených států k evropské politické integraci?) 8) 12/4/07 – Seminář III. – prezentace týmu III. (Jaké rozdíly ve vnímání evropské politické integrace lze identifikovat mezi jednotlivými politickými a intelektuálními skupinami ve Spojených státech?)

Blok III. – Hostující přednášející: aktuální otázky transatlantických vztahů 9) 19/4/07 – Strategická role transatlantického společenství v globálním kontextu (Josef Zieleniec, poslanec Evropského parlamentu) 10) 26/4/07 – Vydrží transatlantické vztahy integraci Evropy? (Pavel Bratinka, bývalý ministr bez portfeje, bývalý náměstek ministra zahraničí ČR) 11) 3/5/07 – US Approaches to European security Policy (Brian Greaney, First Secretary, U.S. Embassy in Prague)

Blok IV. – Praktická simulace 12) 10/5/07 – briefing pro prezidenta Spojených států před summitem EU-US 13) 17/5/07 – řeč prezidenta Spojených států v průběhu summitu EU-US

Anotace

Hlavním tématem kurzu je zkoumání vlivu Spojených států na proces evropské politické integrace. Vychází přitom z předpokladu, že Spojené státy vždy hrály podstatnou úlohu při formování tohoto procesu a jeho směřování ovlivňovaly.

Hlavními úkoly kurzu je proto: a) zhodnotit, v jakých ohledech a do jaké míry Spojené státy skutečně proces evropské politické integrace ovlivnily; b) určit a zhodnotit faktory, které formují přístup Spojených států k procesu evropské politické integrace; c) analyzovat vztah těchto zjištění ve vztahu k aktuálním otázkám transatlantických vztahů; d) vyzkoušet si mezinárodní jednání v transatlantickém rámci v simulaci na závěr kurzu.

Absolventi by měli v průběhu kurzu získat: a) znalost problematiky evropské integrace ve vztahu k širší rovině transatlantických vztahů; b) praktické dovednosti v oblasti analýzy zahraniční politiky; c) praktické dovednosti v oblasti organizace týmové práce a prezentace jejích výsledků.

Hodnocení kurzu

Studenti jsou hodnoceni podle úrovně výsledků týmové práce v bloku II. (50%), úrovně participace při simulaci jednání summitu v bloku IV. (20%) a úrovně závěrečné eseje na zadané téma v rozsahu 2 – 3 NS (30%).