Charles Explorer logo
🇨🇿

Evropská komunální politika

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPM272

Sylabus

Stručný program okruhů (každý okruh je na 1-2 přednášky):

1. Evropská komunální politiku v kontextu  Evropské unie a Rady Evropy. Evropská charta místní samosprávy. Paradiplomacie. Evropské obce ve víceúrovňovém vládnutí. Role  a význam velkých městech na příkladu Tillburgu, Freiburgu a Bristolu.

2. Evropské obce v komparativním přehledu, přístupy ke studiu. Předpoklady a problémy komparativní analýzy institucí lokální politiky. Starostové a zastupitelské orgány v komparativním přehledu. Napoleonský, kontinentální federální, skandinávský, anglosaský a středoevropský model a jejich konkrétní příklady.

3. Teritoriální reformy: vztah mezi fragmentací sídelní struktury a politickou kulturou na lokální úrovni. Přístupy k integraci (slučování) obcí a posilování meziobecní spolupráce se zaměřením se zaměřením na politické, modernizační i ekonomické motivy politických aktérů. Rozdělení jednotlivých modelů řešení fragmentace v rámci západoevropských, středoveropských i východoevropských zemích. Správní společenství, vícestupňová struktura obcí a statutární obce jako hlavní modely integrace obcí.

4. Horizontální úroveň: komparace obecních pořádků a politických institucí obcí. Konec modelu aldermen a reformy exekutivních modelů - příklad Spojeného království.

5. Volební systémy na lokální úrovni a jejich specifika. Rozšiřování přímé volby starostů a její účinky. Různé úpravy přímé volby, fakultativní přímá volba a přímá volba omezená kategorií či velikostí obce.

6. Přímá demokracie na komunální úrovni v evropské komparaci.

7. Reformy komunální úrovně: aktuální diskuse a praxe. New Public Management v řízení evropských obcí na příkladu Německa a Švýcarska.

Anotace

Kurs by měl uvést studenty do problematiky evropské komparativní analýzy institucí lokální politiky. Evropská komunální politika volně navazuje na kurs "Česká komunální politika" (ZS).