Charles Explorer logo
🇨🇿

Normativní teorie demokracie

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPM296

Sylabus

1) Normativní předpoklady demokracie. Demokratické hodnoty a normy: svoboda, rovnost, spravedlnost. Občané, stát, demokratický diskurz. Metody zkoumání: hermeneutické, kritické, pragmatické. Sartori: normativní předpoklady empirické teorie

2) Antická teorie demokracie: svoboda a rovnost před zákonem. Na počátku byla praxe. Solón. Periklova řeč. Demokracie u Herodota a Thukydida. Platónova a Aristotelova kritika demokracie. Biblické předpoklady demokracie: Desatero, proroci, rovnost před Bohem, království Boží.

3) Republikánská teorie demokracie: Tocqueville. Demokracie jako rovnost podmínek. Demokratická revoluce jako dějinný proces. Náboženské předpoklady demokracie. Rizika demokracie.

4) Liberální teorie demokracie: J.S.Mill. Osobní a politická svoboda jako první a základní osobní hodnota i společenská norma. Demokracie jako svobodná a rovnoprávná diskuse. Obrana jedince oproti převládajícímu veřejnému mínění.

5) Český příspěvek k normativní teorii demokracie. Masaryk: humanitní demokracie, demokracie jako diskuse, politická forma lásky k bližnímu a lidskosti. Rádl: spravedlivá demokracie, kritika nacionalismu. Komárková: lidská práva jako fundament demokracie

6) Popper. Demokracie jako pohyb od uzavřené společnosti ke společnosti otevřené. Individuální svoboda a odpovědnost. Kritika Platóna, Hegela, Marxe. Jak se zbavit špatné vlády. Proč a v čem je demokracie lepší než každý despotismus.

7) Neoliberalismus. Berlinovy pojmy negativní a pozitivní svobody. Preferování svobody před demokracií. Kritika harmonických teorií demokracie. Hayek: řád a trh.

8) Rawls: Teorie spravedlnosti. Svobodní a rovní občané a dobře uspořádaná společnost. Občanská a lidská práva jako první zásada spravedlnosti. Spravedlnost jako férovost. Procedurální podmínky spravedlnosti. Původní stav. Závoj nevědomosti.

9) Liberalismus a komunitarismus jako reakce na Rawlsovu teorii spravedlnosti. Liberálové: Nozick, Dworkin, Nagel. Komunitaristé: Walzer, Sandel, MacIntyre. Ch.Taylor

10) Habermas: Diskurzívní teorie demokracie jako třetí cesta mezi liberální a republikánskou teorií demokracie. Návaznost na komunikativní teorii jednání. Deliberativní demokracie.

11) Kritika z perspektivy radikální pluralistické, agonistické demokracie. Kritika univerzalismu z pozic kontextualismu: R.Rorty, Ch.Mouffe

12) Diskuse o multikulturalismu a interkulturalismu: Ch.Taylor, Habermas, Appiah, Barša. Kultura, etnika, řešení konfliktů a demokracie.

13) Diskuse o kosmopolitismu a jeho kritice: Held, Habermas, Ferrara, Mouffe.

Anotace

Předmět uvádí do současné normativní teorie demokracie prostřednictvím prozkoumání klasických, českých i současných normativních teorií demokracie, jejich porovnáním a nastíněním možné formulace současné normativní teorie demokracie v kontextu teoretického i praktického demokratického diskurzu. Předmět je kombinací přednášky, seminární četby a vlastních studentských referátů.