Charles Explorer logo
🇨🇿

Kolumbie a její pozice v rámci Latinské Ameriky

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JPM955

Sylabus

Vše také na: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=12821  01) Kolumbie a její postavení v Latinské Americe po získání nezávislosti. 02) Politické strany a jejich vnímání postavení Kolumbie v polovině 19. století. 03) Válka tisíce dní: milník ve vývoji země? 04) Mezi válkami: období porozumění nebo počátek další fáze napětí? 05) Populismus v Kolumbii a dalších státech Latinské Ameriky ve 30. a 40. letech 20. století 06) Bogotazo 1948: konec jedné epochy? 07) Kolumbie, Latinská Amerika a studená válka I: obecná charakteristika 08) Kolumbie, Latinská Amerika a studená válka II: důsledky pro domácí politiku 09) Osmdesátá léta: boj s drogovými kartely v mezinárodním kontextu 10) Devadesátá léta a nové formy násilí 11) FARC – cesta k míru, opravdu uzavřená kapitola? 12) Kolumbie a Venezuela: problémy ve vztazích, migrace 13) Závěrečné shrnutí

Anotace

Kurz se bude věnovat postavení Kolumbie v rámci Latinské Ameriky od získání nezávislosti do současnosti. Latinská Amerika zažila od počátku 19. století převratné změny, postupně došlo k získání nezávislosti zemí na tomto kontinentu.

Kolumbie byla nejprve součástí soustátí nazvaného Velká Kolumbie, než se tento celek rozpadl. V kurzu se budeme věnovat i tomu, jak se lišil politický a hospodářský vývoj Kolumbie od dalších latinskoamerických států, jaké jiné státy do vývoje v Latinské Americe zasahovaly a jakým způsobem.

Důležité období vývoje nastalo po ukončení tzv. války tisíce dní, po níž Kolumbie ztratila Panamu, kdy se postupně začala více integrovat do světového hospodářství, což souviselo i s finanční náhradou, která přišla ve 20. letech 20. století z USA za ztrátu Panamy, k čemuž Washington napomohl. Stejně jako v ostatních zemích Latinské Ameriky i do Kolumbie pronikly velké změny ve třicátých letech, kdy se prosazovaly nejrůznější populistická hnutí.

Nové období dějin Kolumbie je spojeno s obdobím násilí po roce 1946, v poslední fázi pak i s drogovými kartely a paramilitaristickými skupinami. V období po druhé světové válce se bude kurz zaměřovat i na postavení této latinskoamerické země v rámci studené války: jaké postavení měla v rámci Jižní Ameriky, ale také ke Spojeným státům americkým.

Důležitým mezníkem v tomto období bylo v roce 1948 zavraždění představitele Liberální strany Jorgeho Eliécera Gaitána, jehož dopadům na vnitřní i zahraniční politiku se bude kurz věnovat. Poslední přednášky budou analyzovat postavení Kolumbie po ukončení studené války a současné problémy, které musí řešit (migrace a vztah s Venezuelou, mírový proces s FARC, paramilitaristické skupiny, násilí).