Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociologie sociálních hnutí

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JS2025

Sylabus

S Y L A B U S S O C I O L O G I E S O C I Á L N Í CH H N U T Í Přednášející: Doc. PhDr. Pavol Frič, PhD. Cíle kurzu: Cílem kurzu je poskytnout studentům základní orientaci v teorii a metodologii sociologie sociálních hnutí, umožnit jim získat znalost přínosů jednotlivých teoretických přístupů pro analýzu konkrétních typů sociálních hnutí a vypěstovat v nich schopnost aplikovat teoretické poznatky při zkoumání konkrétních problémů spojených se vznikem a působením sociálních hnutí v moderních společnostech. Samostatným záměrem kurzu je přiblížit roli sociálních hnutí a jejich organizací v procesu tvorby a aplikace veřejných politik. Podmínky absolvování kurzu: - aktivní účast na přednáškách - povinná četba alespoň dvou doporučených titulů ke každému tématickému okruhu - závěrečná písemná práce (cca: 5 str.) zaměřená na analýzu případu ovlivňování veřejné politiky konkrétním sociálním hnutím. Tématické okruhy:

1. Úvod do problematiky - přináší odpovědi na otázky: Co je to sociální hnutí? Jak se liší od jiných forem kolektivního jednání? Jak vzniká? Jaká byla historie jeho sociologické reflexe ve světě a v ČR? Jaké jsou současné hlavní teoretické koncepce tohoto jevu v sociologii (teorie mobilizace zdrojů, teorie politických příležitostí, teorie kolektivní identity)?

2. Role sociálních hnutí ve společnosti - americká tradice chápání sociálního hnutí jako nositele sociální změny a evropská tradice zasazování sociálních hnutí do širších společenských souvislostí a pohybů, koncepce jednotlivých autorů (Touraine, Habermas ...).

3. Typologie sociálních hnutí - typologie jako nástroj poznávání sociálních hnutí, charakteristika jednotlivých typů sociálních hnutí, výsledky uplatnění konkrétních typologií, příklady z ČR

4. Nová sociální hnutí - stará a nová politická paradigma (Offe), charakteristika "starých" a "nových sociálních hnutí", rozdílnosti, kritéria identifikace podle koncepcí nejvýznamnějších teoretiků, nová sociální hnutí v ČR.

5. Mobilizace sociálních hnutí - příčiny mobilizace a faktory motivace participovat na aktivitách sociálních hnutí z pohledu jednotlivých koncepcí sociálních hnutí, dilema černého pasažéra, základní fáze mobilizačního procesu, makro a mikromobilizace, mesomobilizace, makromobilisace (Gamson), mobilizace konsenzu (Klandermans).

6. Model životního cyklu sociálních hnutí - přirozená historie sociálních hnutí, fázový model, cyklický aspekt sociálních hnutí, protestní cykly, úspěšnost sociálních hnutí.

7. Ideologie - význam ideologie pro vznik a vývoj sociálních hnutí, symbolická výbava, dramatizace, koncepce "rámování" (Snow), koncepce "interpretace požadavků" (Klandermans), role masmédií.

8. Struktura sociálních hnutí - charakteristika struktury sociálních hnutí z pohledu jednotlivých teoretických koncepcí, role a typologie lídrů, aktivisté, přívrženci, sympatizanti, publikum, protivníci (Zald).

9. Organizace sociálních hnutí - základní přístupy k jejímu zkoumání, význam organizace pro sociální hnutí, typy organizace, SH jako organizace organizací, interorganizační dynamika, legal bacground, SMOs a neziskové organizace, vztahy státu a neziskových organizací v ČR.

10. Strategie a taktiky sociálních hnutí - charakteristika základních strategií, jejich typologie, faktory výberu jednotlivých strategií a taktík, fázový model institucionálních dilematů (Offe).

11. Sociální hnutí v globalizovaném světě ? procesy podporující vznik transnacionálních SH, nadnárodní otázky a veřejné arény, rozvoj identity a mobilizačních struktur TSH, antiglobalizační hnutí

12. Metody zkoumání sociálních hnutí - otázka výzkumní jednotky, charakteristika metod a technik uplatňovaných protagonisty jednotlivých teoretických koncepcí, kvantitativní výzkum názorů a postojů, obsahová analýza dokumentů, metoda sociologické intervence, příklady uplatňování těchto metod v ČR. Metoda sociologické intervence.

Anotace

Kurz poskytuje přehled základních teoretických přístupů ke zkoumání sociálních hnutí a přehledně demonstruje jejich přínos pro sociologii sociálních hnutí na základních tématických okruzích této sociologické disciplíny, kterými jsou: role sociálních hnutí ve společnosti, typologie sociálních hnutí, mobilizace sociálních hnutí, životní cyklus sociálních hnutí, struktura a vůdcovství sociálních hnutí, organizace sociálních hnutí, strategie a taktiky sociálních hnutí. Každý z těchto tématických okruhů je představen z pohledu teorie mobilizace zdrojů, teorie struktury politických příležitostí a teorie kolektivní identity.

Osobitnou pozornost kurz věnuje otázkám spojených s působením sociálních hnutí v globalizovaném světě a otázkám metod zkoumání sociálních hnutí. Teoretické poznatky budou průběžně konfrontovány s empirickými daty a příklady sociálních hnutí v České republice.