Obsah přednášek:
1. Seznámení s SPSS - 3 okna (data, syntax, výstup). Základní ukázka dat, logika promenné, jejich popisky. Generování základních statistik (FRE, DES VAR, EXAMINE).
2. Příprava nových proměnných (RECODE, COMPUTE). Definice chybějících hodnot (MIS VAL).
3. Předpoklady statistických testů a jejich ověřování, explorační analýza dat, normalita, homoskedasticita (Leveneho test, Kolmogorův-Smirnovův test, Q-Q diagram). Závislé a nezávislé výběry. Velikost výběrového souboru a statistická indukce.
4. Jednovýběrový a dvouvýběrový t-test. Dvouvýběrový t-test při shodě a nerovnosti rozptylů.
5. Párový t-test u 2 závislých výběrů. Neparametrické obdoby t-testů-znaménkový test, mediánový test, Mann-Whitney Wilcoxonův test.
6. Analýza rozptylu jako zobecnění dvouvýběrového t-testu. Základní předpoklady a důsledky jejich narušení. Rozklad rozptylu na vnitro a meziskupinový. Základní test o shodě středních hodnot.
7. Simultánní testy, obecný význam. Vícenásobná porovnání při rovnosti a nerovnosti rozptylů v jednotlivých výběrech. Více faktorů a jejich interakce.
8. Neparametrická obdoba analýzy rozptylu-Kruskal Wallisův test. Možnosti neparametrických simultánních testů. Test o shodě středních hodnot více závislých výběrů (Friedmanův test).
9. Závislost ordinálních proměnných. Spearmanův a Kendallův koeficient. Možnosti použití statistických metod pro ordinální proměnné.
10. Chí-kvadrát test o podílu (relativní četnosti). Testování reprezentativity výběru.
11. Kontingenční tabulky. Počty, celková, řádková, sloupcová procenta. Chí-kvadrát test o nezávislosti proměnných v kontingenční tabulce.
12. Měření závislosti nominálních proměnných, kontingenční koeficienty. Adjustovaná rezidua a znaménkové schéma. Cvičení slouží k praktickému n ácviku probíraných analytických metod na datech v SPSS. První cvičení budou sloužit k procvičení práce s SPSS.
Kurz obsahuje základní statistické metody použitelné pro zpracování sociálních dat.