Charles Explorer logo
🇬🇧

Concepts in the Social Sciences

Class at Faculty of Social Sciences |
JSB144

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Harmonogram:

1. Klíčové pojmy sociálních věd: základy novověké vědy

2. Pozitivistická tradice v sociálních vědách: Comte, Vídeňský kruh, "standard view" ve filosofii vědy.

3. Obrat k historii a sociologii vědy: vědecké revoluce, paradigma, racionální diskurs. Popper, Kuhn, Lakatos, Toulmin. Postpozitivistická teorie vědy.

4. Antipozitivistická tradice v sociálních vědách. Kant, Droysen, Dilthey, Windelband, Rickert. Vysvětlení versus porozumění.

5. Max Weber ? objektivita sociálního zkoumání. Tvorba pojmů v sociálních vědách. Ideální typy. Kauzalita. Jednání.

6. Max Weber - hodnotová neutralita sociálního zkoumání. Hodnoty a fakty. Reflexivita v sociologii.

7. Klíčové pojmy moderní sociologie. Idea pojmového rámce. Talcott Parsons a tvorba pojmů v sociologii. Jednání a struktura. pojem společnost u vybraných autorů (Simmel, Parsons, kritika pojmu u Touraina).

8. Návrat "velké teorie". Systémy, komunikace, teoretická logika v sociologii.

9. Filosofické přístupy k tvorbě pojmů ve společenských vědách. Positivismus, hermeneutika, realismus a racionalismus. Vztah vědeckého a přirozeného jazyka. Výstavba teoretických modelů vysvětlení.

10. Klíčové pojmy současné sociální teorie ve vztahu k sociálnímu vědění. Diskurzivita (Habermas), kreativita (Foucault), reflexivita (Giddens)

11. Metodologický a teoretický vliv postmoderní sociální a kulturní teorie na sociální vědy Sociální konstruktivismus, vědění/moc, obrat k rétorice, relativismus.

12. Jak se utváří vědění v sociálních vědách. Produkce, evaluace, aplikace (Camic, Lamont, Gross).

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurz je určen pro studenty sociologie na bakalářském stupni. Studenti by si jej měli volit v prvním, nejpozději ve druhém ročníku.

Cílem je zprostředkovat základy sociálněvědní metateorie a obecné metodologie. Výklad sleduje dvě základní linie: a) historickou - klíčové pojmy jsou interpretovány s ohledem na posuny jejich významů (sémantická analýza pojmů) zejména z hlediska filozofie a specificky teorie poznání. b) analytickou - zde se pozornost soustřeďuje okolo otázek výstavby teorií, konstrukcí výkladových modelů, definičních problémů.

Výstupem kursu by měla být: a) v historické části - minimální orientace v nejobecnějších základech sociologie, zahrnutí relevantních filozofických otázek do výuky sociologie na bakalářském stupni. b) v analytické části - získané znalosti by se měly promítnout do schopnosti studentů odpovídajícím způsobem zpracovat teoretická a obecná metodologická východiska jejich bakalářských prací.