1. Úvod do studia zdravotních systémů.
2. Typologie zdravotních systémů.
3. Český zdravotní systém: základní atributy.
4. Český zdravotní systém: silné a slabé stránky.
5. Představení vybraného tématu zdravotní politiky a zadání semestrální práce.
6. Vývoj českého zdravotního systému: příležitosti a hrozby.
7. Komparativní zdravotní politika.
8. Mezinárodní datové zdroje.
9. Vybrané téma zdravotní politiky: přednáška hosta z praxe/ze zahraničí (1).
10. Vybrané téma zdravotní politiky: přednáška hosta z praxe/ze zahraničí (2).
11. Vybrané téma zdravotní politiky: přednáška hosta z praxe/ze zahraničí (3).
12. Diskuse průběžných výsledků semestrální práce.
13. Aktuální problémy českého zdravotního systému - syntéza poznatků.
I.
V rámci kurzu jsou studovány zdravotní systémy, jejich typy, fungování, financování, srovnání.
Cílem úvodních přednášek je představit studentům/kám problematiku fungování zdravotních systémů (typy systémů, mezinárodní srovnání, role jednotlivých aktérů, finanční toky, atp.).
Druhá část semestru je věnována studiu zdravotní politiky v ČR v mezinárodní perspektivě. Studenti/ky se věnují vybranému tématu ze zdravotní politiky, které poznávají (především) skrze přednášky hostů, kterými jsou experti z dané oblasti a skrze sérii průběžných aktivit zacílených do této oblasti.
Přednášky jsou doplněny o semináře, které skrze skupinové a individuální aktivity studentů/tek doplňují a zpřesňují informace vztahující se k probíraným tématům.
II.
Forma výuky: prezenční výuka
Výuka probíhá offline. Vyučující si vyhrazují právo na změnu formy výuky (zejména z důvodu epidemiologické situace) - v případě takové změny budou vyučující studenta co nejdříve informovat.
III.
Studenty/ky zapsané jako studenty/ky se speciálními pot řebami prosím, aby kontaktovali/y vyučující (nejlépe) před zahájením výuky, abychom společně mohli najít vhodný design studia.
IV.
Veškeré informace o kurzu jsou v Moodlu.
V.
Kurz je primárně nabízen studujícím, pro které je v rámci jejich studijního programu vypsán jako povinný. V případě volné kapacity je otevřen i studujícím z jiných programů.
VI.
Studenti mohou při přípravě individuálního výzkumného projektu využívat nástrojů umělé inteligence (AI). Použití AI je nutné transparentně uvést (jaký nástroj, v jaké fázi přípravy a jakým způsobem byl využit). Pro text shrnující výzkumnou tradici není použití AI povoleno. Přejímání výsledků generovaných AI v jejich doslovné nebo mírně upravené podobě a jejich vydávání za vlastní dílo je považováno za plagiátorství. Více informací o využívání AI na FSV UK viz Stanovisko UK a Doporučení pro studující.