Charles Explorer logo
🇬🇧

The Introduction to the Sociology of the City

Class at Faculty of Social Sciences |
JSM014

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

ÚVOD DO SOCIOLOGIE MĚSTA

Fakulta sociálních věd UK, šk. rok 2008-2009, zimní semestr

Přednášející: Michal Illner, Sociologický ústav AV ČR, Jilská 1, 110 00 Praha 1

Tel. 221 183 225 e-mail: michal.illner@soc.cas.cz

Téma 1: Město a urbanizace jako předmět sociologické analýzy

Osídlení, sídla a sídelní struktury. Město jako typ sídla a jako sociální útvar. Urbanizace. Její stránky geodemografická, ekonomická, urbanistická, sociokulturní a politická. Urbanizace v historické perspektívě: urbanizace předmoderní a moderní, první a druhá městská revoluce. Urbanizace a modernizace. Urbanizace jako celospolečenská systémová změna. Způsoby měření urbanizace. Sociologie města a další obory zabývající se městem. Orientační přehled přístupů, témat, osobností a informačních zdrojů sociologie města. Uplatnění sociologie města.

Téma 2: Předmoderní urbanizace

První městská revoluce. Společenské předpoklady vzniku měst. Starověká města, jejich urbanistické a sociální charakteristiky a odkaz pro současnost. Evropská středověká a renesanční města a jejich prostorová a sociální organizace. Středověká urbanizace v českých zemích. Starověké a renesanční koncepty ideálních měst. Ideálně-typické město M. Webera.

Téma 3: Moderní urbanizace: 19.?20. století

Druhá městská revoluce, její faktory a souvislostí. Časový a prostorový průběh moderní urbanizace. Přímá a nepřímá urbanizace. Kapitalistická industriální města 19. a počátku 20. století, jejich sociální situace, problémy a konflikty. Popis, analýza a kritika sociálních poměrů v industriálních městech. B. Engels, Ch. Booth, F. Tönnies, E. Durkheim, G. Simmel, L. Wirth, H. Gans. Antiurbanismus. Projekty ideálních pospolitostí ? utopičtí socialisté Ch. Fourier a R. Owen, zahradní města E. Howarda. Funkcionalistický urbanismus 20. a 30. let 20. století jako sociální projekt ? CIAM, Athénská charta, Le Corbusier. Meziválečná československá levicová avantgarda a koncepty kolektivního bydlení ? K. Teige, kolektivní domy.

Téma 4: Sociální prostor soudobého města

Pojmy sociální prostor a sociální ekologie. Ekologie města v pojetí Chicagské školy (R.E. Park, E. Burgess, R. McKenzie) a pokračovatelů, její kritika. Modely prostorové strukturace měst. Přirozené oblasti ? social area analysis. Faktorová ekologie. Ekologické procesy. Neomarxistické interpretace utváření městského prostoru (D. Harvey, M. Castells, P. Saunders). Polarizace městského prostoru, rezidenční segregace. Charakteristické městské části a prostory, jejich funkce a sociální charakteristiky. Ekologie sociálně patologických jevů. Metodické přístupy k analýze sociálního prostoru města.

Téma 5: Společnost v soudobém městě

Demografické, etnické, sociálně-ekonomické a sociokulturní charakteristiky městského obyvatelstva. Jeho prostorová mobilita. Městský životní způsob - jeho časový a prostorový režim, diskontinuita a prostorové oddělení životních okruhů, anonymita, omezená sociální kontrola. Fragmentace městské společnosti a formy její sociální integrace. Město jako územní společenství, sousedství a lokální skupiny, formální a neformální sdružování, neteritoriální komunity, občanská a politická participace. Multikulturalismus.

Téma 6: Urbanizace a město za socialismu a v létech jeho demontáže

Podřízení urbanizace industrializačním záměrům socialistického režimu. Snaha o sociální homogenizaci městského prostoru. Změna vlastnických vztahů a ekonomiky měst. Redistribuce bytového fondu, Byrokratická regulace bytového systému. Bytová nouze. Úpadek služeb a zanedbání infrastruktury. Degradace historických jader měst. Imigrace z venkova, výstavba sídlišť. Zablokování suburbanizace a expanze ?druhého bydlení?. Byrokraticky prosazovaná středisková soustava osídlení. Zpětné procesy po r. 1989 ? privatizace, deregulace, marketizace, deindustrializace, diferenciace městského prostoru, suburbanizace atd. J. Musil, L. Sýkora

Téma 7: Město v podmínkách globalizace a informatizace

Projevy globalizace ve vztazích mezi městy. Konkurence a symbiotické vztahy, nadnárodní sítě měst. Města ?brány? a globální města. Prohlubování rozdílů mezi městy. Projevy globalizace ve struktuře a fungování měst ? v jejich ekonomice, struktuře obyvatelstva, prostorovém vývoji, v kultuře. Internacionalizace měst, městský turismus. S. Sassen, P. Marcuse, R. van Kempen. Důsledky informatizace pro fungování městské společnosti. M. Castells.

Téma 8: Města jako politické a správní celky, programování a regulace jejich rozvoje

Město jako sídlo a jako správní a politický celek. Faktické a správní hranice měst. Typy měst z hlediska jejich správního postavení. Správní a politické vztahy mezi městy a jejich částmi a mezi městy a jejich zázemím. Vládnutí (governance) ve městech - městská správa a samospráva, lokální demokracie, aktéři, témata a problémy lokální politiky. Formy účasti občanů na vládnutí ve městech. Regulace rozvoje sídel, její problémy a prostředky: rozvojové plány a programy měst, územní plánování. Meze účinnosti regulačních nástrojů.

Téma 9: Soudobé urbanizační tendence

Podoba urbanizace v rozvojových a vyspělých zemích. Současný počet a vývoj městského obyvatelstva na Zemi, v rozvojových a rozvinutých zemích a v České republice, jeho výhled. Největší světová města (megaměsta), megalopole. Počet, velikostní struktura a typy měst v ČR. Přechod od koncentrační k dekoncentrační formě urbanizace - přerůstání měst do zázemí. Suburbanizace, metropolizace, dezurbanizace, antiurbanizace, reurbanizace. Vznik urbanizovaných sídelních systémů: souměstí, městské regiony, sídelní aglomerace, metropolitní regiony. Sociální důsledky těchto procesů. Výhled do budoucnosti.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Semestrální kurz je první částí dvousemestrálního programu věnovaného sociologické problematice měst. Zabývá se vymezením města jako předmětu sociologické analýzy, vývojem měst a urbanizace od starověku po současnost s důrazem na soudobé urbanizační procesy ve vyspělých zemích, ekologií a společností v moderním městě a městy v podmínkách globalizacea informatizace.

Na tento obecněji a vývojově koncipovaný kurz navazuje pak v letním semestru program orientovaný na aktuální sociální a prostorovou problematiku soudobých měst.