Charles Explorer logo
🇨🇿

Kulturní obrat ve výzkumu sociálních nerovností

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JSM216

Sylabus

Charekteristika kursu: Cílem kursu je studenty seznámit s tzv. kulturním obratem v teorii a výzkumu sociálních nerovností, jenž spočívá ve snaze zkoumat a vysvětlovat sociální nerovnosti bez ohledu na jejich zdroje (ekonomické, rod, etnikum, věk apod.) a v příklonu k interakcionismu a kvalitativnímu výzkumu. Důležitou součástí kursu jsou semináře věnované rozborům a diskusím zahraničních i našich textů publikovaných v posledních letech. 

Organizace kursu: Pokud se do kursu přihlásí více než 15 studentek a studentů budou pro účely semináře  rozděleni do dvou skupin. Proto jsou v rozvrhu plánovány dvě dvouhodiny. Rozdělení do skupin  (A a B) bude  po skončení zápisu studentů do kursu uvedeno v sekci Soubory (soubor Skupiny).  Semináře a přednášky se nepravidelně střídají podle  harmonogramu, který bude uveden po skončení zápisu studenntů do kursů  v sekci Soubory (Harmonogram). Povinná literatura k seminářům naleznete  v sekci Soubory (soubor Povinná literatura), doporučenou literaturu k samostatnému studiu dle jednotlivých témat v sekci Soubory (Doporučená  literatura).

Soubory POVINNÁ A DOPORUČENÁ LITERATURA uložím do sekce soubory před zahájením semestru.

Studijní povinnosti a zakončení kursu: 1) Povinným předpokladem je aktivní účast na seminářích. Na každý seminář všichni účastníci přinesou a na začátku semináře odevzdají  krátký podklad (cca 1 NS - 1800 úhozů) v této struktuře: otázka (problém) a její kontext, základní zjištění a argumenty, o něž autor textu svá zjištění opírá. 2) Seminární práce opírající se o texty diskutované na semináři (případně o další  doporučenou literaturu). Rozsah práce: 8-10 NS opřené o minimálně dva textyz nichž alespoń jeden je angličtině (případně v jiném světovém jazyce). Práce musí mít všechny náležitosti odborného textu (abstrakt, odkazový aparát, závěry musí vyplývat z textu, tvrzení musí být podložena argumenty). Základní náležitosti odborné stati viz Šanderová, J. 2007. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách (kap. 3.1, 4.1- 4.3.2, 5.3-5.5). Odkazový  aparát je třeba vést pečlivě. Pokud odkazy nesouhlasí s texty, na něž odkazují,  a/nebo odkazy jsou příliš rozsáhlé a povšechné, může to být důvodem k nepřijetí seminární práce. 

Seminární práci je třeba odevzdat do 15.1. 2016 vytištěnou  do schránky J.Šanderové (na chodbě katedry) nebo týden před zkouškou, pokud se bude konat před tímto datem. 3) Ústní zkouška představuje rozpravu o seminární práci. V rámci rozpravy student/ka prokáže znalost základních pojmů a přístupů probíraných v kursu. Do celkového hodnocení se promítá kvalita seminární práce (orientační váha 50 %), konstruktivní aktivita na semináři (orientační váha  25%) a znalosti uplatněné v rozpravě (orientační váha 25%), přičemž ve všech třech složkách je třeba dosáhnout nenulové hodnoty.

Témata přednášek: 1. Sociální nerovnosti v teorii a výzkumu XX. století (stručné shrnutí). Spor o třídy. 2. Co je to kulturní trend v teorii a výzkumu sociálních nerovností a jak je v jeho rámci konceptualizována kultura. 3. Předchůdci kulturního trendu  (tzv. komunitní studie, R. Collins, P. Bourdieu) 4. Kritické rozvíjení konceptů P. Bourdieu (M. Lamont, A. Sayer) 5. Hledání obecné teorie nerovností (Schwalbe akol., R. Jenkins, R. Collins, C.Tilly).