Program Kabinetu na ZS 2013/2014 se připravuje.
V jednání jsou tři kolokvia: 1) Sociologie a fenomenologie (listopad).
Anotace:
Fenomenologie bývá v sociologii nejčastěji spojována se jménem Alfreda Schütze. Schützovy myšlenky, původně inspirované Husserlem, se staly neopominutelnou součástí základů sociologie i všech "rozumějících" sociálních věd a podnítily vznik nových směrů sociologického myšlení, především Garfinkelovy etnometodologie, sociálního konstruktivismu Bergera a Luckmanna, v metodologické oblasti např. konverzační analýzy. Zatímco však Schützův teoretický odkaz zprostředkovaně žije dál, fenomenologická sociologie jako samostatný proud myšlení dnes není významněji rozvíjena po teoretické ani empirické stránce. I tak ale roste počet autorů, kteří se v otázce po uplatnění fenomenologie v sociologii odklání od "schützovské" (a z něj vycházející angloamerické) tradice a místo toho se vrací k fenomenologii v jejím původním filosofickém smyslu, ve kterém byla různými způsoby rozvíjena v pracích kontinentálních autorů, především Husserla, Heideggera, Merleau-Pontyho, Schelera, Sartra a dalších. Co nám dnes může takovýto návrat k fenomenologickým klasikům přinést? Lze pojmout fenomenologickou sociologii jinak než schützovsky? Či jsou obvinění fenomenologické sociologie z vyčerpanosti definitivně oprávněná? 2) Zrod vědy jako lingvistická událost, setkání nad knihou L. Kvasze (12. prosince - datum potvrzeno) 3) Co je filosofie sociálních věd? (leden)
Změna programu je možná, vždy záleží na obsazenosti chystaného workshopu (počtu zajištěných vystupujících).
Studentům je doporučováno, aby si tento kurz nezapisovali jako "kritický", tedy takový, na jehož splnění by záviselo splnění jejich semestrálních či ročních studijních plánů.
Kabinet historie a teorie sociologie volně sdružuje badatele, které spojuje sociologie jako předmět jejich výzkumných zájmů. Toto metateoretické zaměření Kabinetu jej otevírá odborníkům přicházejícím z různých akademických disciplín, kteří v něm nalézají platformu pro společnou práci.
V ZS 2014/2015 chystáme v rámci Kabinetu uspořádat tři tematická kolokvia; tuto jejich řadu pro přihlášené studenty označujeme jako "seminář" Kabinetu.