Charles Explorer logo
🇬🇧

Sovereignty, State and the Postnational Constellations

Class at Faculty of Social Sciences |
JSM459

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Popis:

Počátek jednadvacátého století je charakterizován intenzivní kritikou suverenity a debatou o transformaci národního státu. Tento kurs je zaměřen na diskusi problému suverenity, na sociální procesy, které vedou ke změně rámce uvažování o společnostech a politických institucích, a na otázku zda a v jaké podobě zachovat státní suverenitu v současném procesu globalizace, univerzalizace lidských práv a evropské integrace. Studenti budou seznámeni s teoriemi suverenity a se současnými kritikami suverenity - teorii sítí, teorie globalizace, kosmopolitismus, kosmopolitní demokracie, právní a ústavní pluralismus, kritika moci. Centrálním tématem kursu bude analýza konfliktu mezi suverenitou a ?nadnárodní konstelací", transformace suverenity v procesu evropské integrace a diskuse o evropské ústavě. Struktura kursu je koncipována tak, aby se střídala teoretická část s diskusemi transformace suverenity v současných podmínkách a praktickými aspekty problému suverenity v evropské a světové politice.

* Požadavky:

Studenti jsou povinni navštěvovat přednášky a splnit následující požadavky: číst a diskutovat zadanou literaturu (část literatury bude v angličtině), zpracovat jeden krátký referát (individuálně nebo skupinově - podle počtu studentů) a napsat závěrečnou práci v rozsahu cca 20 stran. Témata budou upřesněna v průběhu kursu.

* Plán:

* týden 1 - Spor o suverenitu

Plán kursu, požadavky ke zkoušce. Úvod do tématu. Současný spor o suverenitu v politické a sociologické teorii, evropské politice, mezinárodních vztazích a mezinárodním právu. Vymezení tématu, definice a umístění pojmu suverenity na pomezí právní, politické a sociální teorie.

* týden 2 - Moderní stát - absolutní suverén?

Moderní politické myšlení, vznik státu a první formulace teorie suverenity. Jean Bodin a Thomas Hobbes. Absolutismus, osvícenství a dualita státu a společnosti jako sociálně-teoretické souvislosti teorie suverenity. Suverenita jako základní charakteristika moderního státu.

* týden 3 - Postnárodní konstelace

Proces transformace suverenity dnes. Globalizace. Síťová teorie moci, vládnutí a rozhodování. ?Post-vestfálský" model státu. Kosmopolitismus a univerzalita lidských práv. Demokracie a suverenita dnes. Kosmopolitní demokracie. David Held, Daniele Archibugi.

* týden 4 - Suverenita a právo

Suverenita jako právní pojem. John Austin a analytická jurisprudence. Hans Kelsen a právní pozitivismus. Max Weber a problém legality a legitimity. Suverenita a mezinárodní právo.

* týden 5 - Suverenita a právo v ?post-vestfálské" éře

Transformace práva a státu dnes. Právní a ústavní pluralismus. Suverenita, právo a Evropská Unie. Mezinárodní právo a ?globální právo". Irák a problém okupace, nařízené tvorby ústavy a suverenity. Lidská práva a doktrína humanitární intervence.

* týden 6 - Suverenita a politika

Suverenita jako politický pojem. Jean Jacquess Rousseau a Emmanuel Siey?s a revoluční doktrína suverenity. Carl Schmitt a decizionistický koncept suverenity. Kritika právního pozitivismu.

* týden 7 - Suverenita a politika extraordinérního

Oživení zájmu o Schmitta dnes. Suverenita a metoda ?extraordinérního". Diktatura, revoluce, tvorba ústavy. Demokracie, lidová suverenita a koncept konstitutivní moci. Suverenita a výjimečný stav - Giorgio Agamben.

* týden 8 - Suverenita a politika v globální společnosti

Suverenita a EU. Evropská ústava. Evropské občanství. Globální spravedlnost a globální občanská společnost. Kosmopolitní demokracie.

* týden 9 - Kritika suverenity

Pluralismus. Liberalismus. Sociální stát a úpadek vlády zákona. Kritika moci - Michel Foucault a Hannah Arendtová.

* týden 10 - Suverenita a Česká republika

Spor o suverenitu v české politice. ČR a Evropa.

* týden 11 - Suverenita a moderní ústavní demokracie

Habermasovo paradigma práva a demokracie. Pokus o syntézu právního a politického konceptu suverenity. Diskursivní teorie práva. Suverenita a veřejná a politická autonomie. Habermasova reflexe postnárodní konstelace. týden 12 - Politika bez suverenity?

Shrnutí, diskuse a závěr kursu.

* Povinná literatura:

Agamben, G. 2007. Prostředky bez účelu. Praha: Slon.

Archibugi, D. 2002. "Demos and Cosmopolis," New Left Review 13: 24 - 38.

Arendtová, H. 2007. O násilí. Praha: Oikoymenh.

Bednář, M. 2005. "Návrh evropské ústavy zřizuje evropanský kvazisuperstát," in Marek Hrubec (ed.), Spravedlnost a demokracie v evropské integraci. Praha, Filosofia.

Císař, O. 2004. "Mezi suverenitou a světovým státem. Nezavršená demokracie," in Marek Hrubec (ed.), Globální spravedlnost a demokracie. Praha, Filosofia.

Foucault, M. 1972. Power/Knowledge. New York: Pantheon. (úryvek)

Grimm, D. 1995. "Does Europe Need a Constitution?" European Law Journal, 1 (3): 282 - 302.

Habermas, J. 1998. Between Facts and Norms. Cambridge: MIT Press. (úryvek)

Habermas, J. 2001. "Why Europe Needs a Constitution," New Left Review 11: 5 - 26.

Held, D. 1995. Democracy and the Global Order. Stanford: Stanford University Press. (úryvek)

Hobbes, T. 1988. Výbor z díla. Praha: Svoboda. (část O občanu, s. 117 - 207.)

Kelsen, H. 2006. General Theory of Law and State. New Brunswick: Transaction Publishers. (úryvek)

Kelsen, H. 1941. "The Pure Theory of Law and Analytical Jurisprudence," Harvard Law Review 55 (1): 44 - 70.

Klaus, V. 2005. Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě. Praha: CEP.

Klaus, V. 2004. Evropa Václava Klause. Praha: Euromedia Group k.s.

Přibáň, J. 2005. "Ústavní process, svrchovanost a politická identita. Poznámky k procesu evropské integrace," in Marek Hrubec (ed.), Spravedlnost a demokracie v evropské integraci. Praha: Filosofia.

Risse, T. 2005. "Vzniká evropská veřejnost? Teoretické vyjasnění a empirické příznaky," in Marek Hrubec (ed.), Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

Schmitt, C. 2007. Pojem politična. Praha: Oikoymenh.

Schmitt, C. 2005. Political Theology. Chicago: University of Chicago Press. (úryvek)

Velek, J. 2005. "Nový světový řád a idea Evropy. Jürgen Habermas o "rozštěpení" Západu," in Marek Hrubec (ed.), Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

Weber, M 1998. Metodologie, sociologie a politika. Praha: Oikoymenh.

Znoj, M. 2005. "Perspektiva evropského občanství." in Hrubec, M. (ed.), Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

* Doporučená literatura:

Agamben, G. 1998. Homo Sacer: Sovereign Power and Bare Life. Stanford: Stanford University Press.

Agamben, G. 2005. State of Exception .Chicago: University of Chicago Press.

Archibugi, D., Held, D., Kohler, M. (eds.) 1998. Re-Imagining Political Community: Studies in Cosmopolitan Democracy. Palo Alto: Stanford University Press.

Buchanan, A. 1999. "The Internal Legitimacy of Humanitarian Intervention," The Journal of Political Philosophy 7 (1): 71 - 87.

Cohen, J. L. 2004, "Whose Sovereignty? Empire Versus International Law," Ethics & International Affairs 18 (3): 1 - 24.

Habermas, J. 2001. Postnational Constellation. Cambridge: MIT Press.

Hardt, M., Negri, A. 2000. Empire. Cambridge: Harvard University Press.

Kalyvas, A. 2005. "Popular Sovereignty, Democracy, and the Constituent Power," Constellations 12 (2): 223 - 244.

Laski, H. J. 1916. "The Sovereignty of the State," The Journal of Philosophy, Psychology and Scientific

Methods 13 (4): 85 - 97.

Loughlin, M. 2003. "Ten Tenets of Sovereignty," in Walker, N. (ed.), Sovereignty in Transition . Oxford: Hart Publishing.

McIlwain, C. H. 1933. "A Fragment on Sovereignty," Political Science Quarterly 48:1: 94 - 106.

Pogge, T. W. 1992, "Cosmopolitanism and Sovereignty," Ethics 103 (1): 48 - 75.

Teubner, G. (ed.) 1997. Global Law Without a State. Brookfield, Vt.: Dartmouth Publishing Group.

Teubner, G. (ed.) 2004. "Societal Constitutionalism: Alternatives to State-Centered Constitutional Theory?" in Joerges, Christian, Sand, Inger-Johanne, Teubner, Gunther (eds.), Transnational Governance and Constitutionalism. Portland, Hart Publishing.

Slaughter, A. 2004. A New World Order. Princeton: Princeton University Press.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Anotace

Počátek jednadvacátého století je charakterizován intenzivní kritikou suverenity a debatou o transformaci národního státu.

Tento kurs je zaměřen na diskusi problému suverenity, na sociální procesy, které vedou ke změně rámce uvažování o společnostech a politických institucích, a na otázku zda a v jaké podobě zachovat státní suverenitu v současném procesu globalizace, univerzalizace lidských práv a evropské integrace. Studenti budou seznámeni s teoriemi suverenity a se současnými kritikami suverenity - teorii sítí, teorie globalizace, kosmopolitismus, kosmopolitní demokracie, právní a ústavní pluralismus, kritika moci. Centrálním tématem kursu bude analýza konfliktu mezi suverenitou a "nadnárodní konstelací", transformace suverenity v procesu evropské integrace a diskuse o evropské ústavě. Struktura kursu je koncipována tak, aby se střídala teoretická část s diskusemi transformace suverenity v současných podmínkách a praktickými aspekty problému suverenity v evropské a světové politice.

Požadavky:

Studenti jsou povinni navštěvovat přednášky a splnit následující požadavky: číst a diskutovat zadanou literaturu (část literatury bude v angličtině), zpracovat jeden krátký referát (individuálně nebo skupinově - podle počtu studentů) a napsat závěrečnou práci v rozsahu cca 20 stran. Témata budou upřesněna v průběhu kursu.

Plán přednášek: týden 1 - Spor o suverenitu

Plán kursu, požadavky ke zkoušce. Úvod do tématu. Současný spor o suverenitu v politické a sociologické teorii, evropské politice, mezinárodních vztazích a mezinárodním právu. Vymezení tématu, definice a umístění pojmu suverenity na pomezí právní, politické a sociální teorie. týden 2 - Moderní stát - absolutní suverén?

Moderní politické myšlení, vznik státu a první formulace teorie suverenity. Jean Bodin a Thomas Hobbes. Absolutismus, osvícenství a dualita státu a společnosti jako sociálně-teoretické souvislosti teorie suverenity. Suverenita jako základní charakteristika moderního státu. týden 3 - Postnárodní konstelace

Proces transformace suverenity dnes. Globalizace. Síťová teorie moci, vládnutí a rozhodování. "Post-vestfálský" model státu. Kosmopolitismus a univerzalita lidských práv. Demokracie a suverenita dnes. Kosmopolitní demokracie. David Held,

Daniele Archibugi. týden 4 - Suverenita a právo

Suverenita jako právní pojem. John Austin a analytická jurisprudence. Hans Kelsen a právní pozitivismus. Max Weber a problém legality a legitimity. Suverenita a mezinárodní právo. týden 5 - Suverenita a právo v "post-vestfálské" éře

Transformace práva a státu dnes. Právní a ústavní pluralismus. Suverenita, právo a Evropská Unie. Mezinárodní právo a

"globální právo". Irák a problém okupace, nařízené tvorby ústavy a suverenity. Lidská práva a doktrína humanitární intervence. týden 6 - Suverenita a politika

Suverenita jako politický pojem. Jean Jacquess Rousseau a Emmanuel Siey?s a revoluční doktrína suverenity. Carl Schmitt a decizionistický koncept suverenity. Kritika právního pozitivismu. týden 7 - Suverenita a politika extraordinérního

Oživení zájmu o Schmitta dnes. Suverenita a metoda "extraordinérního". Diktatura, revoluce, tvorba ústavy. Demokracie, lidová suverenita a koncept konstitutivní moci. Suverenita a výjimečný stav - Giorgio Agamben. týden 8 - Suverenita a politika v globální společnosti

Suverenita a EU. Evropská ústava. Evropské občanství. Globální spravedlnost a globální občanská společnost.

Kosmopolitní demokracie. týden 9 - Kritika suverenity

Pluralismus. Liberalismus. Sociální stát a úpadek vlády zákona. Kritika moci - Michel Foucault a Hannah Arendtová. týden 10 - Suverenita a Česká republika

Spor o suverenitu v české politice. ČR a Evropa. týden 11 - Suverenita a moderní ústavní demokracie

Habermasovo paradigma práva a demokracie. Pokus o syntézu právního a politického konceptu suverenity. Diskursivní teorie práva. Suverenita a veřejná a politická autonomie. Habermasova reflexe postnárodní konstelace. týden 12 - Politika bez suverenity?

Shrnutí, diskuse a závěr kursu.

Povinná literatura:

Agamben, G. 2007. Prostředky bez účelu. Praha: Slon.

Archibugi, D. 2002. "Demos and Cosmopolis," New Left Review 13: 24 - 38.

Arendtová, H. 2007. O násilí. Praha: Oikoymenh.

Bednář, M. 2005. "Návrh evropské ústavy zřizuje evropanský kvazisuperstát," in Marek Hrubec (ed.), Spravedlnost a demokracie v evropské integraci. Praha, Filosofia.

Císař, O. 2004. "Mezi suverenitou a světovým státem. Nezavršená demokracie," in Marek Hrubec (ed.), Globální spravedlnost a demokracie. Praha, Filosofia.

Foucault, M. 1972. Power/Knowledge. New York: Pantheon. (úryvek)

Grimm, D. 1995. "Does Europe Need a Constitution?" European Law Journal, 1 (3): 282 - 302.

Habermas, J. 1998. Between Facts and Norms. Cambridge: MIT Press. (úryvek)

Habermas, J. 2001. "Why Europe Needs a Constitution," New Left Review 11: 5 - 26.

Held, D. 1995. Democracy and the Global Order. Stanford: Stanford University Press. (úryvek)

Hobbes, T. 1988. Výbor z díla. Praha: Svoboda. (část O občanu, s. 117 - 207.)

Kelsen, H. 2006. General Theory of Law and State. New Brunswick: Transaction Publishers. (úryvek)

Kelsen, H. 1941. "The Pure Theory of Law and Analytical Jurisprudence," Harvard Law Review 55 (1): 44 - 70.

Klaus, V. 2005. Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě. Praha: CEP.

Klaus, V. 2004. Evropa Václava Klause. Praha: Euromedia Group k.s.

Přibáň, J. 2005. "Ústavní process, svrchovanost a politická identita. Poznámky k procesu evropské integrace," in Marek

Hrubec (ed.), Spravedlnost a demokracie v evropské integraci. Praha: Filosofia.

Risse, T. 2005. "Vzniká evropská veřejnost? Teoretické vyjasnění a empirické příznaky," in Marek Hrubec (ed.), Spor o

Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

Schmitt, C. 2007. Pojem politična. Praha: Oikoymenh.

Schmitt, C. 2005. Political Theology. Chicago: University of Chicago Press. (úryvek)

Velek, J. 2005. "Nový světový řád a idea Evropy. Jürgen Habermas o "rozštěpení" Západu," in Marek Hrubec (ed.), Spor o

Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

Weber, M 1998. Metodologie, sociologie a politika. Praha: Oikoymenh.

Znoj, M. 2005. "Perspektiva evropského občanství." in Hrubec, M. (ed.), Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie. Praha: Filosofia.

Doporučená literatura:

Agamben, G. 1998. Homo Sacer: Sovereign Power and Bare Life. Stanford: Stanford University Press.

Agamben, G. 2005. State of Exception .Chicago: University of Chicago Press.

Archibugi, D., Held, D., Kohler, M. (eds.) 1998. Re-Imagining Political Community: Studies in Cosmopolitan Democracy. Palo

Alto: Stanford University Press.

Buchanan, A. 1999. "The Internal Legitimacy of Humanitarian Intervention," The Journal of Political Philosophy 7 (1): 71 - 87.

Cohen, J. L. 2004, "Whose Sovereignty? Empire Versus International Law," Ethics & International Affairs 18 (3): 1 - 24.

Habermas, J. 2001. Postnational Constellation. Cambridge: MIT Press.

Hardt, M., Negri, A. 2000. Empire. Cambridge: Harvard University Press.

Kalyvas, A. 2005. "Popular Sovereignty, Democracy, and the Constituent Power," Constellations 12 (2): 223 - 244.

Laski, H. J. 1916. "The Sovereignty of the State," The Journal of Philosophy, Psychology and Scientific

Methods 13 (4): 85 - 97.

Loughlin, M. 2003. "Ten Tenets of Sovereignty," in Walker, N. (ed.), Sovereignty in Transition . Oxford: Hart Publishing.

McIlwain, C. H. 1933. "A Fragment on Sovereignty," Political Science Quarterly 48:1: 94 - 106.

Pogge, T. W. 1992, "Cosmopolitanism and Sovereignty," Ethics 103 (1): 48 - 75.

Teubner, G. (ed.) 1997. Global Law Without a State. Brookfield, Vt.: Dartmouth Publishing Group.

Teubner, G. (ed.) 2004. "Societal Constitutionalism: Alternatives to State-Centered Constitutional Theory?" in Joerges,

Christian, Sand, Inger-Johanne, Teubner, Gunther (eds.), Transnational Governance and Constitutionalism. Portland, Hart

Publishing.

Slaughter, A. 2004. A New World Order. Princeton: Princeton University Press.

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.