Představen í kurzu
V tomto kurzu se podíváme na sociální politiku z perspektivy jednotlivého člověka. Jednotlivec se během svého života dostává do různých životních situací, v nichž mu hrozí výskyt předvídatelných i nepředvídatelných sociálních událostí, na jejichž řešení (prevence, zmírňování důsledků a náprava) se sociální politika zaměřuje. Jedná se o období předproduktivní (důraz bude kladen především na děti a funkční, resp. dysfunkční rodinu, podporu rodinám s dětmi ve formě peněžních dávek nebo sociálních služeb), období produktivní (vstup na trh práce, rodičovství a mateřství, zaměstnanost osob se zdravotním postižením), období poproduktivní (stáří a důchodová politika, sociální služby a systém dlouhodobé péče). V rámci přednášek plánujeme účast několika odborníků z praxe, kteří se přímo zabývají praktickým řešením různých sociálně-politických problémů, nebo výzkumníků dané oblasti.
Cíl kurzu:
Úspěšným absolvováním kurzu studenti dosáhnou: pochopení teoretického konceptu perspektivy životního cyklu, porozumění a znalosti současného systému sociální ochrany v ČR a jeho dopadů na jednotlivce, příp. rodiny, v perspektivě životního cyklu; porozumění a znalosti konkrétních problémů vybraných vulnerabilních skupin; pochopení, jak jednotlivé sociální politiky rozdílně ovlivňují různé populace v české společnosti; porozumění tvorbě a implementaci sociální politiky ve vztahu k jednotlivým populacím v praxi (prostřednictvím hostů z praxe); rozvinutí schopnosti kritické diskuse a odborné argumentace v otázkách sociální politiky; rozvinutí (i metodologické) dovednosti analyzovat sociální problém v kontextu na tento problém zaměřené sociální politiky a s ohledem na cílové skupiny v jednotlivých fázích životního cyklu; rozvinutí dovednosti práce v týmu, psaní odborného textu a prezentace a obhajoby výsledků své práce, příprava výzkumného projektu.
Organizace kurzu
Součástí kurzu jsou přednášky včetně přednášek s hosty a semináře. Přednášky budou probíhat blokově, každý blok se bude věnovat jednomu období v životě člověka. Čtyři semináře navazují na témata přednášená hosty, dva semináře budou věnovány prezentaci výstupů semestrálního výzkumu studentů. Přednášky budou zaměřeny na aktuální problémy jednotlivých oblastí (fází životního cyklu) v České republice s využitím poznatků a příkladů mezinárodního (zejména evropského) kontextu.
Harmonogram kurzu 1. blok přednášek: Jedinec v předproduktivním věku. Dětství a mládež. Přechod z dětství do dospělosti.
Seznámení s kurzem. Perspektiva životního cyklu v sociologii. Její možné využití v sociální politice. Skupinová hra na pochopení a procvičení perspektivy životního cyklu. Rozdělení do skupin.
Dětství a mladí lidé. Sociální politika ve vztahu k dětem a rodině. Chudoba dětí a její měření (mezinárodní srovnání) a dětský wellbeing. Rizika spojená s dětmi a mladistvými; case study: alkoholová politika.
Dysfunkční a problémová rodina a systém sociálních služeb. Systém sociálně právní ochrany dětí a systém náhradní rodinné péče o děti.
Diskuse k volbě tématu, formulaci výzkumného problému, výzkumných cílů, výzkumných otázek, cílové skupiny, předpokládaných metod výzkumu. Spolupráce v rámci semináře . 2. blok přednášek: Jedinec v produktivním věku. Rodina jako nositel životních šancí a příležitostí pro své děti. Rodina jako důležitá determinanta společenského postavení jednotlivce. Vstup různých cílových skupina na trh práce a politika zaměstnanosti.
Současná situace českých rodin a rodinná politika.
Osoby se zdravotním postižením a sociální politika (sociální služby, trh práce).
Migrace jako bod zlomu v životě rodin. Podpora integrace rodin migrantů v praxi.
Jednotlivec v přechodu ze vzdělávání na trh práce. Absolventi na trhu práce. 3. blok přednášek: Jedinec v seniorském (postproduktivním) věku. Osoby vyššího věku a sociální politika (politika zaměstnanosti, sociální služby, systém dlouhodobé péče.)
Starší osoby na trhu práce: aktivní stáří a stárnutí. Přechod do starobního důchodu (z ekonomické aktivity do neaktivity)
Seminář č. 1 - První výsledky výzkumu - desk research (analýza dostupných výzkumných a odborných prací k tématu, příklady dobré praxe ze zahraničí). Příprava výzkumného šetření, scénář rozhovorů, výběr respondentů. Sběr dat/pilotáž (fakultativně pokud už nějaký výzkum bude realizován). Prezentace v rámci semináře.
Stáří a stárnutí: Systémy dlouhodobé péče. Sociální služby pro seniory
Seminář č. 2 - Prezentace výsledků semestrální práce formou diskuse nad vytvořeným e-posterem.
V tomto kurzu se podíváme na sociální politiku z perspektivy jednotlivého člověka. Jednotlivec se během svého života dostává do různých životních situací, v nichž mu hrozí výskyt předvídatelných i nepředvídatelných sociálních událostí, na jejichž řešení (prevence, zmírňování důsledků a náprava) se sociální politika zaměřuje.
Jedná se o období předproduktivní (důraz bude kladen především na děti a funkční, resp. dysfunkční rodinu, podporu rodinám s dětmi ve formě peněžních dávek nebo sociálních služeb), období produktivní (vstup na trh práce, rodičovství a mateřství, zaměstnanost osob se zdravotním postižením), období poproduktivní (stáří a důchodová politika, sociální služby a systém dlouhodobé péče). V rámci přednášek plánujeme účast několika odborníků z praxe, kteří se přímo zabývají praktickým řešením různých sociálně-politických problémů, nebo výzkumníků dané oblasti.