Charles Explorer logo
🇨🇿

Epistemologie a metodologie společenských věd

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JSM551

Sylabus

1

EPISTEMOLOGIE  A  METODOLOGIE  JSM551

Prosím seznamte se s kompletním sylabem stáhněte si platný sylabus v sekci  SOUBORY 

JEN   Témata přednášek: 20.2. 2024 úvodní – povinná – rozdělení témat

V druhé polovině semestru se kurs věnuje vybraným epistemologickým problémům (vyučuje Jan Balon). Zaměřuje na historické i současné způsoby pojímání vědění v sociálních vědách. Shrnuje relevantní filosofické a metateoretické debaty a ukazuje, v jaké podobě vstupovaly do dobových představ o utváření sociálního vědění. Cílem kursu je analyzovat klíčové historické přístupy ke strukturaci vědeckého poznání a zasadit je do současného kontextu úvah o proměnách vědecké práce v podmínkách nových režimů vědění.

  Vědecké poznání jako filosofický problém

  Jak se vytváří vědecký fakt?

  Mezi vysvětlením a porozuměním: Pozitivistické, antipozitivistické a postpozitivistické koncepce sociální vědy

  Epistemologie a historický obrat v sociálních vědách

  Feministická epistemologie, standpoint a queer theory

  Jak se vytváří sociální vědění? Opouštění objektivity a ne/nalézání interdisciplinarity: Současné debaty o proměnách sociálních věd

Účelem DRUHÉ části kurzu (vyučuje prof. Hynek Jeřábek) je seznámit studenty s vybranými obecnými postupy metodologie sociologického výzkumu. Kurz klade důraz na metodologické principy, rozhodovací procesy, diskusi paradigmat, kombinaci kvalitativních a kvantitativních metodologických přístupů. Rozdíly jednotlivých přístupů a jejich jednostrannosti jsou diskutovány v podobě kritiky a odpovědi na ni.

 Teorie a empirie v sociologickém výzkumu

 Analytické paradigma – Rozbor metodologických principů survey analysis a modelu elaborace.

 William F. Whyte a jeho nástin principů zúčastněného  pozorování a  partici-pačního výzkumu. Diskuse o Whytově Street Corner Society a jeho metodologii a etice výzkumu.

 Obecně metodologická diskuse o měření v sociologii.

 Kombinace kvalitativních a analytických (kvantitativních) metod a výhody smíšené strategie výzkumu.

 Předpoklady a podmínky kumulativní sociologie.  

Anotace

Stáhněte si platný sylabus V SEKCI SOUBORY

Kurz nově propojuje dvě klíčové oblasti sociální vědy: oblast obecné metodologie a oblast filosofie sociální vědy (s primárním důrazem na epistemologické problémy). Kurz sleduje jednak historické formování sociologie jako vědecké (výzkumné) disciplíny, jednak současný vývoj oboru v podmínkách nových režimů vědění. Druhá část kurzu k metodologii je koncipována jako dialog či diskuse mezi různými paradigmaty a metodologickými přístupy. Klade důraz na hledání argumentů a na obhajobu jednotlivých metodologických řešení v historii sociálního a sociologického výzkumu. Kurz se opírá o klasické texty a významné projekty v historii výzkumu. Kurz je určen pro magisterské studium sociologie. Je vhodný také pro postgraduální doktorandské studium sociologie nebo VSP. 

Přednášky EPISTEMOLOGIE - ÚNOR AŽ 1/2 DUBNA (dr. Jan Balon)

Přednášky METODOLOGIE - DUBEN A KVĚTEN (prof. Jeřábek)