Sylabus kurzu:
Konstrukce organizací a dynamika organzačních polí
ZS 2015
Číslo: JSM013
Anotace: Kurz je koncipován jako uvedení do různých tradic institucionální analýzy pro magisterské studenty oboru sociologie. Poskytuje vhled do klasických teorií, o které se dnešní institucionální analýza opírá (teorie transakčních nákladů, institucionální izomorfismus, regulace a teorie státu a firmy), i do silných i slabých stránek dominantních současných proudů (sociologický institucionalismus, historický institucionalismus a narativní institucionalismus). V rámci kurzu budou studenti seznámeny s klíčovými texty jednotlivých tradic a jejich aplikacemi formou případových studií. Kurz usiluje o rozvoj dialogu mezi sociologickou teorií a každodenním a interdisciplinárního dialogu na pomezí sociologie, ekonomie, a politických i správních věd.
Cíle kurzu:
· zvýšit u studentů citlivost k různým aspektům života institucí a vzbudit zájem o aplikace představených přístupů jak v základním, tak v aplikovaném sociologickém výzkumu;
· rozvíjet analytické dovednosti studentů: k jakým výzkumným otázkám uvedené proudy vybízí a jaké nástroje nabízejí při hledání odpovědí.
Podmínky pro absolvování kursu:
Je očekáván aktivní přístup vycházející z četby textů, studenti budou zpracovávat strukturované výpisky z četby. Kurz bude ukončen odevzdáním eseje. Esej by měl být diskusí některého z prezentovaných témat vztaženého k obecnému sociologickému problému, jež student řeší.
Nároky na studium se soustřeďují do období výuky. Studium jednoho textu, tezí k případovým studiím zabere 6-8 hodin. Studenti ke každému povinnému připraví konspekt. Konspekty jsou přípravou pro seminární diskusi textů v rámci přednášek a zahrnuj (1) krátké shrnutí hlavní myšlenky, (2) komentář k architektuře textu a (3) zajímavé myšlenky, a podněty pro diskusi.
Vedle toho se předpokládá, že čtenář v průběhu semestru bude studovat i příslušnou literaturu - dokumenty i odborné texty - k sepsání první verze eseje ještě v průběhu výuky. Tuto verzi po společné konzultaci a připomínkách upraví či předělá.
Způsob hodnocení:
(a) Konspekty, porovnání dokumentů a komentáře k četbě, aktivita na seminárních diskusích 20 bodů
(b) Esej 80 bodů
Známkování celkové: 1 - 85 - 100 bodů; 2 - 72 - 84 bodů; 3 - 60 - 71 bodů
TÉMA 1: SOCIÁLNÍ KONSTRUKCE INSTITUCÍ - PROBLÉM A TEORETICKÉ PERSPEKTIVY 1. Přednáška: Úvod
Představení hlavních tradic institucionalismu v sociálních vědách, přehled témat a výzkumné angažmá přednášejících v dané oblasti
DOPORUČENÁ ČETBA: Hall, P, Taylor, R (1996): Political Science and the Three New Institutionalisms. Political Studies, 44: 936-957 1. Seminář: Vstupní konzultace v přednášce (témata pro eseje).
Kolečko témat pro eseje a jejich diskuse. 2. Přednáška: Ekonomický institucionalismus a soutěž trhů a firem
Problém: Z čeho se rodí institucionální uspořádanost života společenství a společnosti, která činí tento život předvídatelným, tj. pravidlům podléhajícím anebo pravidelným?
Teze: Obecně instituce představují struktury strukturující organizované jednání, které jsou tvořené zmocňujícími omezení. Jako takové se týkají voleb a jejich fungování a proměny podléhají "ekonomii". Případová studie: Proč lidé využívají realitní společnosti?
POVINNÁ ČETBA: Coase, R (1988, orig. 1937): The Nature of the Firm. In: Coase, R: The Firm, the Market and the Law. Chicago: The University Chicago Press: 33-56. 3. přednáška: Sociologický institucionalismus
Problém: Z čeho se rodí institucionální uspořádanost života společenství a společnosti, která činí tento život předvídatelným, tj. pravidlům podléhajícím anebo pravidelným?
Teze: Obecně instituce představují struktury strukturující organizované jednání, které jsou výsledkem dynamiky organizačního pole a v něm působícího institucionálního isomorfismu. V momentě, kdy organizace větší čelí větší úrovni nejistotu, tak mají tendenci utvářet se podle organizací, které považují za úspěšné. Případová studie: Vývoj univerzity v měnícím prostřed ím?
POVINNÁ ČETBA: DiMaggio, PJ, Powell, WW (1983). The Iron Cage Revisited: Institutional Isomorphism and Collective Rationality in Organizational Fields. American Sociological Review, 48, 2: 147-160. 4. přednáška: Narativní přístup k institucím - Organizační identity a vyprávění
Problém: Jakou roli v "životě" organizací sehrává vyprávění příběhů a jaký má podíl na vzniku identity organizací jako osob účastnících se sociálního dění? Jak může narativní přístup přispět k našemu chápání institucí?
Teze: Nejen instituce, ale také sdílené příběhy významně spoluurčují koordinační nákladnost - v tomto případě zejména reorganizace - diachronního života institucí. Narativy jsou performativní, jsou to mluvní akty, která dávají vzniknout sociální realitě, které neexistovala před tím, než byly vysloveny. Příběhy konstituují organizační reality. Případová studie: Jak funguje organizační kultura v prostředí tehnologických firem.
POVINNÁ LITERATURA: Brown, AD (2006): Narrative Approach to Collective Identities. Journal of Management Studies. 43,4: 731-753. 2. Seminář: Diskuse o tématech esejů
Diskuse témat pro eseje v kontextu tří povinných textů (Coase 1937, DiMagio a Powell 1983 a Brown 2006). Esej/analýza tvoří samostatné pojednání o vybraném jevu, které osvětluje problém konstrukce hospodářských a správních institucí. Student nejprve zpracuje abstrakt (maximálně 15 řádků) tak, aby jeho téma mohlo být diskutováno na semináři. Vlastní pojednání musí zahrnovat uvedení zkoumaného jevu a důvod, proč byl jev vybrán. Stručnou charakteristiku stavu poznání daného jevu, které umožní charakterizovat autorem zvolený postup studia. Následují výsledky studia a jejich stručná diskuse.
Témata: Budou diskutována na vstupní konzultaci. Vítány jsou eseje analyzující institucionální rozměr sudovaného jevu v rámci obhájené bakalářské práce anebo předpokládané diplomové práce.
TÉMA 2: INSTITUCIONÁLNÍ ZMĚNA - NÁVRH NOVĚ DOPLNĚNÉHO TÉMATU 5. přednáška: Rovné a nerovné vztahy a smluvní hierarchie
Problém: Jak se nerovné smluvní vztahy podílejí na organizaci společnosti? Jak a proč vznikají smluvní hierarchie? Jak se v těchto případech uzavírání smluv a jejich ovládání vypořádává s "mocenskými" asymetriemi? Proč jsou moderní hierarchie slabé,
Teze: Dynamiku komplexněji chráněných nerovných smluvních vztahů určují rovněž transakční náklady. Ty také vysvětlují spontánní hierarchizaci rovných a zplošťování nerovných vztahů. Případová studie: Vztah pacienta a lékaře v měnícím se zdravotnictví.
POVINNÁ ČETBA: Coase, R (1988, orig. 1937): The Nature of the Firm. In: Coase, R.: The Firm, the Market and the Law. Chicago: The University Chicago Press: 33-56. 6. přednáška: Historický institucionalismus
Problém: Jak jsou instituce udržovány v průběhu času a kdy dochází k momentům krize. Jak k udržování institucí přispívají pravidla hry a jak je důležité historický kontext?
Teze: Současná podoba institucí je definována historickými procesy, kdy počáteční rozdání karet ovlivňuje budoucí výstupy, které se dále reprodukují v průběhu času. V různých ekonomiích pak vznikají různ