1. 5.10. Úvod – Proč je práce relevantní téma? o Gray, M. L., & Suri, S.: Ghost work: How to stop Silicon Valley from building a new global underclass, Introduction. 2. 12.10.
Od agrární k průmyslové společnosti o Marx, K.: Takzvaná primitivní akumulace https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1867/kapital/ch24.htm o Industrie 1: Před zrodem továrny +2: Průmyslová revoluce 3. 19.10. Práce v továrně o Braverman, H.: Labor and Monopoly Capital, Kapitola 4: Scientific management o Industrie 3: Výroba války + 4: Továrna na republiku 4. 26.10.
Práce v socialismu o Elizabeth Dunn: Privatizing Poland, Kapitola 1: The Road to Capitalism o Industrie 9: Reformy na běžícím pásu + 10: Soukolí normalizace 5. 2. 11. Práce doma/neplacená práce o Fraser, N.: Behind Marx’s hidden abode: For an expanded conception of capitalism 6. 9.11.
Továrna globálního jihu o Ong, A.: „The Production of Possession“ v Industrial Work and Life: An Anthropological Reader 7. 16.11. Prekarizovaná práce o Standing, G.: The Precariat: The New Dangerous Class, Kapitola 5: Labour, Work and the Time Squeeze 8. 23.11.
Vzpoura proti práci o Mueller, G.: Breaking things at work: The Luddites are right about why you hate your job, Kapitola 4: High-tech luddism o Wisecrack: How Work Controls You https://youtu.be/-nk5l6-M6vY?si=QQE6MbGWTrH-7tcS 9. 30.11. Práce „přírody“ o Kosek: Industrial Honneybee v How nature works 10. 7.12.
Práce jako vášeň o Bulut, E.: A precarious game: The illusion of dream jobs in the video game industry. Kapitola 6: Game Testers as Precarious Second-Class Citizens 11. 14.12.
Svět bez práce? o Srnicek a Williams: Inventing the Future. Postcapitalism and a World without Work, Kspitola 6: Post-work imaginaires 12. 21.12.
Závěrečná diskuze
Kurz v akademickém roce 2023/2024 není vyučován
Práce je podle Hanny Arendt neochvějnou součástí lidského údělu. Nicméně během 20. a 21. století zaznamenáváme, že podoba práce není konstantní ani univerzální. Naopak, práce je dynamická a historicky proměnlivá.
Kurz si klade za cíl seznámit studenty s proměnami práce ve 20. a 21. století. Vzhledem k současným diskuzím ohledně dopadů automatizace a umělé inteligence se může zdát, že se globální společnost blíží překonání práce. Tato premisa se jeví jako příliš optimistická a je nutno ji podrobit zevrubné kritické analýze. To že práce mizí z veřejného diskurzu, ještě nemusí znamenat, že práce ubývá. Naopak již od starověku je práce a její negativní důsledky především zneviditelňována, spíše než eliminována. Studenti se tak v kurzu seznámí především s kritickým pojetím pracovního procesu a různých nástrojů jeho fragmentace a kosntroly.
Kurz je zakončen závěrečnou esejí o délce max. 2500 slov.