Charles Explorer logo
🇨🇿

International comparison of health care systems

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JSM603

Sylabus

Cíle: 1.Aplikace sociálního a ekologického rámce a dalších disciplín při analýze systémů zdravotní péče 2.Porozumět jednání zúčastněných aktérů zdravotnických systémů na federální, státní a lokální úrovni, podnikatelům, pacientům, občanům). 3.Porozumět důležitým problémům zdravotnických systémů a návrhům na jejich řešení. 4.Zdůraznit význam sociální odpovědnosti a základních funkcí veřejného zdraví. 5.Citlivě a adekvátně vnímat kulturní,ekonomické, sociální, lingvistické a etnické rozdíly.

Realizace: Kurz probíhá pravidelně každý týden v rozsahu 80 minut, ve čtvrtek od 12,30 do 13,50 hod. Předpokládá se, že studenti se studenti před každou hodinou seznámí s doporučenými úvodními texty a budou tak připraveni pro diskusi tématu.

Požadavky a podíl hodnocených aktivit studentů: 1.Aktivní účast v jednotlivých hodinách (30%). 2.Na konci kurzu odevzdají studenti 3-5 stránkovou esej na samostatně vybrané téma, jehož podkladem je článek z odborného zahraničního časopisu nebo kapitola z knihy (35%). Termín odevzdání textu je dva dny před ústní zkouškou. 3.Ústní zkouška (35%), jejímž podkladem je okruh otázek, související s probranými tématy. Termíny pro ústní zkoušky budou dohodnuty se studenty ve dvou posledních týdnech výuky.

Konzultační hodiny: čtvrtek 14,30-16,00, místnost č. 3007, Jinonice, budova B, třetí podlaží. Mailová adresa přednášejícího: petr.hava@gmail.com; telefon na katedru veřejné a sociální politiky 251080455 (451).

Webové stránky. Materiály ke kurzu, včetně podrobnějšího sylabu, jsou přístupné bez hesla na adrese: htttp://samba.fsv.cuni.cz/~hava [International comparison of health care systems and policies].

Orientační struktura kurzu: 1.Úvod, základní konceptuální rámce. Model zdravotnického systému, Zdraví a jeho determinanty. Problémy zdravotnických systémů, jež jsou příčinami úvah o reformách. 2.Organizace a poskytování zdravotnických služeb. Ambulantní a lůžkové zdravotnické služby, koncept primární péče, role nemocnic a význam dlouhodobé lůžkové péče. 3.Zdravotní politika (koncepty, modely), aktéři zdravotnických systémů. WHO, Eur. Observatory on Health Care Systems and Policies, OECD, World Trade Organization, World Bank. 4.Financování a úhrady zdravotnických služeb. Spoluplatby, komercionalizace zdravotní péče, trh a péče o zdraví, etické dimenze. 5. Česká republika

Transformace a reformy po roce 1990. Pluralistický model nestátního veřejného zdravotního pojištění. Hnilicová 6.Slovensko

Marketizační reforma. 7.Rakousko. Dlouhá tradice sociálního zdravotního pojištění, pluralistický model pojištění. 8.Velká Británie (National Health System) 9. USA (mix soukromých a veřejných pojišťoven, vztahy federace a jednotlivých států) 10.Kanada (financování z veřejných zdrojů) 11.Ruská federace. 12.Veřejné zdraví v EU 13.Další možnosti vývoje, přehled současných diskusí o alternativách vývoje, etická dilemata, investice do zdraví, vlivy globalizačních procesů v kontextu sociálních států.

Anotace

Východiskem srovnávacího přístupu jsou konceptuální a analytické modely organizace, financování a poskytování zdravotní péče. Stručně jsou charakterizovány zdravotní politika, systémy zdravotní péče a zdravotnické služby a jejich analýza je provedena v ekonomickém, sociálním a politickém kontextu sociálních států. Pozornost je věnována významným mezinárodním aktérům (WHO, OECD, European Observatory on health Care Systems and Policies, WTO) včetně vlivů globalizace v oblasti obchodu. Srovnávány jsou Česká a Slovenská republika, Rakousko, Velká Británie, USA, Kanada a Ruská Federace včetně jejich aktuálních reformních přístupů.

Účelem kurzu je zvýšit kapacitu studentů ke kritické reflexi zdravotní politiky a jejího kontextu.