Charles Explorer logo
🇨🇿

Kriminalita a současná česká společnost

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JSM612

Sylabus

Tématické okruhy:

  Základní pojmy. Stav, rozsah, úroveň proporce a vývoj kriminality jako celku i jednotlivých forem v České  republice. Kriminalita zjištěná, stíhaná, odsouzená, latentní. 

  Zdroje dat pro vykazování stavu, rozsahu a struktury kriminality. Dlouhodobé a mezinárodní srovnání.

  Typologie pachatelů trestných činů. Struktura podle pohlaví, věku a dalších charakteristik. Recidiva. Výzkumy pachatelů. Výkon trestu. Mezinárodní srovnání.

 Š Typologie obětí trestných činů. Výzkumy  obětí. Mezinárodní srovnávací viktimologické výzkumy. Pomoc obětem trestné činnosti.

 Aplikace výzkumných metod a technik  při zjišťování stavu kriminality, její analýze a prognóze. Historická, monografická, typologická, topografická prognostická metoda. Pozorování, experiment, analýza dokumentů, případové studie, sociometrie, dotazníková a expertní šetření.

   Názory a postoje veřejnosti na otázky kriminality. Od obecných, tj. kriminalita jako  závažný problém, po specifické, jako vyjádření pocitu bezpečnosti a bezprostředního ohrožení různými druhy kriminality nebo názorů na policii, soudy - na jejich práci, prestiž, důvěryhodnost. Zjišťování úrovně právního vědomí občanů i různých profesních skupin - např. novinářů. Postoje k trestu smrti, ke snížení hranice trestní odpovědnosti, k drogám, k rasové nesnášenlivosti, a pod.

  Organizovaný zločin. Pojetí, charakteristika, složení a organizační uspořádání  skupin. Obecná charakteristika aktivit organizovaného zločinu, aktuální výskyt jednotlivých forem a jejich možný vývoj. Sféry působení. Podrobnější údaje o některých typických aktivitách: výrobě, pašování a distribuci drog, krádežích aut, prostituci, nelegálním převaděčství, krádežích uměleckých předmětů, vydírání a vymáhání dluhů.

  Ekonomická a finanční kriminalita. Terorismus. Korupce -vymezení, formy, protiopatření. Migrační a azylová politika. Domácí násilí.

  Prognóza vybraných druhů kriminality. Analýza problémů, scénáře, trendy.

  Společenské podmínky a kriminalita. Působení kriminogenních prvků v oblasti politiky, ekonomiky,  státní správy,  samosprávy, sociální struktury, legislativy a uplatnění práva,  morálky,  hodnot, mezilidských vztahů, kultury,  působení  médií. Posouzení, co v těchto společenských podmínkách může být zdrojem, který zločin využívá:  k páchání trestné činnosti, k vytváření poptávky po nelegálních  službách,  k získávání spolupracovníků.

  Společenská opatření proti kriminalitě: prevence, trestní represe. Alternativní tresty. Aktivity mezinárodních společenství  a jejich působení v čs. podmínkách. Instituce, jejichž funkcí je omezování kriminality a efektivnost jejich působení.

Anotace

Série přednášek vychází ze současného vymezení základních pojmů souvisejících s kriminalitou, shrnuje poznatky o jejím stavu, informuje o způsobu jejich shromažďování a analýzy. Podrobněji se zabývá některými typy kriminality a opatřeními, které by měly vést k jejímu účinnému omezování.

Problematika kriminality je pojímána v souvislosti s vývojem společnosti - bude pojednáno, jak v rámci společnosti vzniká a existuje a jak, a s jakým účinkem, se proti ní společnost brání. Analýzou efektivnosti institucionální základny se přednáška přiblíží i k problematice veřejné politiky .