1. Úvod
2. Co je to právo
3. Právo EU
4. Právní informační systémy
5. Case studies - den otců, rovné zastoupení žen a mužů v politice
6. Návrh a výběr témat, rozdělení teamů
7. Právní předpoklady realizace veřejné správy ministerstvy a jinými ústředními orgány státní správy
8. Vládní návrh zákona
9. Připomínkové řízení
10. Předložení materiálu vládě, rizika
11. Téma na přání
12. Shrnutí a hodnocení Sylabus (podrobný) Obecná část
1. úvod - o kursu, očekávání studentů a studentek, očekávání přednášející, materiály, plánovaný průběh seminářů, ? orientační průzkum představ a znalostí přihlášených do kursu o právu, průzkum priorit pro "téma na přání", ?
2. co je to právo, právo a jeho potenciál, kde je všude právo, hierarchie práva, základní zásady práva, základní zásady činnosti správních orgánů, co je a co není závazné, síla právních norem, koho zavazují jaké normy, význam judikatury, tvorba práva, možnost hodnocení dopadů právní regulace, ? (materiály: Ústava, LZPS, Teorie práva, ?)
3. právo EU, primární a sekundární prameny práva EU, role jednotlivých EU institucí, vliv a závaznost judikatury ESD, nejdůležitější case-law a jeho dopady, odraz evropské legislativy v terénu (materiály: Základy práva EU pro ekonomy, Evropské právo. Základní dokumenty, ?)
4. práce s právními informačními systémy. Praktická část - veřejně-politický záměr realizovaný cestou návrhu zákona Studenti/ky budou ve skupinách realizovat vlastní "veřejně-politický záměr". Cílem je, aby témata pokryla nejžádanější oblasti veřejné správy - např.: sociální zabezpečení, sociálně-právní ochrana dětí, ? které se vyjasní v diskusi a jednotlivé teamy si samy (s určitou mediační rolí vyučující) zvolí, čeho v jaké oblasti chtějí dosáhnout. Teamy si budou v následujících lekcích navzájem oponenty, inspirátory, kritiky, připomínkovými místy. V jednotlivých lekcích budeme postupovat od "záměru", přes jeho praktickou realizaci až k vypracování podkladu pro jednání vlády.
5. case studies - den otců, změna volebního zákona, od návrhu ze strany NGO až k novele zákona o státních svátcích a o volbách,
6. návrh témat, výběr témat, rozdělení teamů, souhrn okruhů k analýze,
7. postup při implementaci záměru, analýza příslušné legislativy, jak se mění zákony, legislativní pravidla vlády, jednací řád vlády, porovnání postupu při normotvorné činnosti samosprávy, představení záměrů jednotlivých skupin, ?
8. vládní návrh zákona - iniciátor (ministerstvo, poradní orgán vlády, ?), náležitosti, struktura materiálu, věcný záměr, důvodová zpráva, ?
9. vnitřní připomínkové řízení, vnější připomínkové řízení, vypořádání připomínek,
10. předložení materiálu vládě, shrnutí celého procesu, rizika, problémová místa,
11. "téma na přání - variabilní, obsahem může být "právo jinak" inspirované projektem Street law - Právo pro každý den. Jedná se o právní cvičení alternativní formou, pomocí hraní rolí a praktických úkolů, dává prostor pro diskusi, dialog a volné uvažování o smyslu a významu právní regulace,
12. shrnutí, hodnocení, ?
Kurs představí studentům a studentkám základní principy a pravidla fungování práva při realizaci veřejné správy. Kurs se skládá z přednášek, skupinových diskusí, samostudia, skupinové práce a pravidelné prezentace výstupů jednotlivých teamů.
Důraz je kladen na praktické poznání a vyzkoušení si fungování práva ve veřejné politice "na vlastní kůži".