1. Úvod do foresightu a do ESF / Analýza megatrendů - 160 min Úvod: co jsou sociální inovace v kontextu ESF, představení projektu ForSI. Teoretický úvod: foresight a megatrendy Praktické cvičení: vyhodnotit významnost megatrendů Domácí úkol: doplnit a vyhodnotit další významné trendy
2. Tvorba scénářů - 160 min Teoretický úvod: analýza trendů, tvorba scénářů Prezentace výsledků domácího cvičení Praktické cvičení 1: vyhodnotit významnost (mega)trendů Praktické cvičení 2: vytvořit a popsat 4 scénáře možného vývoje Domácí úkol: Ve skupinkách doplnit popisky scénářů a identifikovat budoucí sociální problém
3. Návrh řešení sociálních problémů, které mohou nastat v budoucnosti - 160 min Skupinové prezentace scénářů a budoucího sociálního problému Teoretický úvod: jak definovat problém a navrhnout řešení (HCD, teorie změny, design služeb, evaluace) Praktické cvičení: Popsat teorii změny a intervenční logiku Domácí úkol: Popsat řešení do Krátkého projektového záměru (KPZ)
4. Prezentace KPZ - 160 min Rekapitulace průběhu celého kurzu Prezentace KPZ před modelovou hodnotící komisí Reflexe kurzu
Studující se naučí predikovat budoucí sociální problémy a navrhnout způsoby jejich řešení. Využijí k tomu metody foresightu (prognostiky), díky kterým určí možné budoucí varianty vývoje a identifikují sociální problémy, které mohou nastat. V další fázi se naučí navrhnout řešení pomocí metod tvorby sociálních inovací. Toto řešení následně předloží ve fiktivní žádosti o dotaci z Evropského sociálního fondu (ESF).
Kurz povedou praktici ze státní správy (Petr Havlíček, Štěpán Rezek), kteří administrují evropské fondy na MPSV, společně s odborníkem na foresightové metody z neziskového sektoru (Alexandre Reznikow - České priority). Tento kurz navazuje na společný projekt MPSV a Českých priorit (ForSI: Foresight for Social Innovation), jehož cílem je identifikovat “sociální časované bomby” pomocí expertních workshopů. Očekává se, že studenti přinesou další kreativní a nečekané perspektivy, které může MPSV zohlednit při tvorbě veřejných politik. Zároveň se budou moci blíže seznámit se systémem dotací v rámci Evropského sociálního fondu a s metodami foresightu.
Kurz se vyučuje blokově, v průběhu semestru budou čtyři setkání v termínech 18. 10., 25. 10., 8. 11. a 22. 11.
První dva semináře se zaměří na způsoby, jak vytvořit věrohodné scénáře budoucnosti. Nejprve budou studenti analyzovat globální směry vývoje (tzv. megatrendy) a jejich možné dopady na chudobu a sociální vyloučení. Dále budou mít za úkol tyto směry vývoje doplnit o další trendy v kontextu Česka (horizon scanning). Tyto trendy vyhodnotí a na jejich základě vytvoří čtyři věrohodné scénáře budoucnosti, ve kterých popíší sociální problémy, které mohou nastat.
Ve třetím semináři se naučí aplikovat metody tvorby veřejných politik a služeb na návrh ře šení těchto hypotetických sociálních problémů (teorie změny a intervenční logika). V rámci tohoto semináře se seznámí s principy sociálně inovačních projektů a fungováním ESF. Před finálním seminářem budou mít za úkol vyplnit žádost o poskytnutí dotace na řešení identifikovaného problému. Ten odprezentují během čtvrtého semináře, který se uskuteční přímo na MPSV, kde budou přítomni představitelé státní správy, kteří tyto žádosti hodnotí.