Charles Explorer logo
🇨🇿

Lokální a regionální politika

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JSM780

Sylabus

JSM780 Lokální a regionální politika/LRP (Karel Müller)

ZS 2023/24

Rozsah výuky: 1/1Počet kreditů: 3 ECTSGarant a vyučující kurzu: prof. Karel B. MüllerKonzultační hodiny během výuky v ZS 2023/24:Komunikace garanta se studenty: po seminářiKomunikace studentů s garantem: karel.muller@vsci.cz

Rozsah a forma výukyVýuka probíhá prezenčně v jinonickém areálu FSV U Kříže 8 v místnosti C121 v čase 17:00 -18:20. Změnatermínů možná.Hodinová náročnost studia (1 ECTS = 30h):Kontaktní výuka (přednášky a semináře) 18hÚkoly na semináře navázané na seminární práci (+ týmová práce) 18hZávěrečný test 22hSeminární práce (10 normostran + prezentace) 32hCelkem 90h

Anotace předmětuPředmět je zaměřen na porozumění předpokladům, principům i praxi dobrého vládnutí namístní samosprávné úrovni v liberálně demokratickém prostředí. V diskusi budeme oscilovatmezi teoretickými přístupy a konkrétními empirickými projevy i komplexními případovýmistudiemi dobrého vládnutí. Pozornost bude věnována jednak závaznostem tradic a politickékultury ve vztahu k liberálně-demokratické samosprávě, tak konkrétním dimenzím vztahůmezi centry vládnutí a občanskou společností. Zaměříme se zejména na formy občansképarticipace, nástroje kontroly politické moci, zdroje legitimity i mechanismy posilovánísociální soudržnosti na místní úrovni. Pozornost bude rovněž věnována proměnám i výzvámmístní politiky v procesu evropeizace se specifickým zaměřením na přeshraniční komunikacia spolupráci.

Cíl předmětuCílem předmětu je nabídnout porozumění předpokladů, formám a důsledkům dobréhovládnutí na místní úrovni v České republice. Kurz aplikuje obecné politologické poznatky opricinpech, proměnách a praxi dobrého vládnutí v liberálně demokratickém zřízení na úroveňmístní samosprávy. Student získá přehled o základních politologických přístupech kezkoumání lokální a regionální politiky a na tomto základě bude schopen analyzovat ainterpretovat předpoklady, výzvy i slabiny liberálně demokratické společnosti na místníúrovni. Cílem kurzu je také posílení schopností studentů navrhovat a v praktickém životěprosazovat konkrétní návrhy posilují dobré vládnutí a odolnost liberálně demokratickéspolečnosti.

Forma kontroly studiaKritéria hodnocení:K absolvování předmětu je potřebné úspěšně splnit v požadované míře všechny aktivity anepřestoupit pravidla akademického anebo slušného chování (např. plagiátorství, podvádění,respekt k vyučujícímu atd.).

Podmínky splnění kurzu:1. Závěrečný test: 41%2. Zpracování a prezentace krátké případové studie dobrého/špatného vládnutí vevybrané obci/městě/kraji: 25%3. Seminární aktivity: 22%4. Aktivní účast na přednáškách: 12%5. Sledování lokální a regionální politiky, např. ve své obci, v ČR, v EU (-:

Škála hodnocení:A 91 a víceB 81-90C 71-80D 61-70E 51-6F 50 a méněÚčastníci kurzu jsou zpravidla souhrnně hodnoceni na základě plnění uvedených aktivit atermínů.

Témata přednášek a seminářů (stručný program po týdnech) pouze 12 týdnů výuky1. Koncept dobrého/špatného vládnutí2. Prezentace případové studie dobrého vládnutí (Hrádek n/N, Semily, Černošice)3. Občanská participace na lokální/regionální úrovni4. Kontrola moci na lokální/regionální úrovni5. Média a veřejná komunikace na lokální/regionální úrovni6. Zdroje legitimity místní samosprávy7. Budování komunity a politika identity na lokální/regionální úrovni8. Historie a kulturní závaznosti (místní) demokracie v ČR9. Aktivní hranice a lokální/regionální politika v EU10. Místní samospráva, přeshraniční spolupráce a evropeizace (identit) zdola11. Místní samospráva, přeshraniční spolupráce a vypořádávání se s minulostí12. Prezentace případů dobrého/špatného vládnutí (studenti)Povinná literatura:BALÍK, Stanislav (2009). Komunální politika. Obce, aktéři a cíle místní politiky. Praha:Grada.MÜLLER, Karel B. 2018. Dobré vládnutí ve veřejném nezájmu. Praha: SLON.MÜLLER, Karel B. (ed.), (2021). Aktivní hranice v Evropě. Identita a kolektivní paměť vpřeshraničním prostoru. Praha: Filosofický ústav AV ČR, Europeana Pragensia.Doporučená literatura:

BALÍK, Stanislav a kol. (2016). Kvalita demokracie v České republice. Brno: Masarykovauniverzita.BALÍK, S. (2008). Okresy na severu. Komunální politika v okresech Šumperk a Jeseníkv letech 1989-2006. Brno: CDK.BERNARD, J., KOSTELECKÝ, T. ILLNER, M. VOBECKÁ, J. (2011). Samosprávavenkovských obcí a místní rozvoj. Praha: SLON.BUBENÍČEK, ČMEJREK, ČOPÍK. (2011). Demokracie v lokálním politickém prostoru.Praha: Grada.ČERMÁK, D., VOBECKÁ, J. et al. (2011). Spolupráce, partnerství a participace v místníveřejné správě. Praha: SLON.JAROŠ, Bronislav a Stanislav BALÍK (2018). Nové komunální volby v ČR 2002–2017:blokující menšiny? Acta Politologica, roč. 10, č. 1, s. 139-152.JÜPTNER, Petr, Kamil ŠVEC a Martin POLINEC (2007). Evropská lokální politika. Praha:IPS FSV UK.RYŠAVÝ, D., ŠARADÍN, P. (2011). Zastupitelé českých měst a obcí v evropsképerspektivě. Praha: SLON.RYŠAVÝ, D., ČERMÁK, D. (2015). Na/O kraji. Kraje a jejich představitelé 2000–2013.Praha: SLON.SMOLKOVÁ, Andrea a Stanislav BALÍK (2018). Personalizace na komunální úrovni:existuje a lze ji v českém prostředí zkoumat? Středoevropské politické studie, roč. 20, č. 2,s. 204–221.