témata: 1. Češi, Němci a vznik Československa 1918, problematika národnostních menšin v mírovém uspořádání 1919/1920 a v mezinárodní politice meziválečného období 2. První Československá republika a základní problémy její národnostní politiky 3.
Sudetští Němci a proces rozpadu Československa na konci 30. let 4. Válka, okupace a česko-německý vztah 5.
Na cestě k vyhnání a odsunu: problém Němců v Československu v mezinárodní politice během 2. světové války 6. Odsun Němců z Československa 1945-1950 7.
V nové vlasti: přijetí a integrace českomoravských Němců v obou německých státech, sudetoněmecké vyhnanecké organizace v SRN a jejich postavení na politické scéně 8. Problém odsun/vyhnání v mezinárodní politice v době „studené války“ 9.
Pád komunismu a proměny česko-německých a česko-sudetoněmeckých vztahů 10 Sudetoněmecká otázka v kontextu jednání o vstupu ČR do EU 11. Česká a (sudeto)německá reflexe vzájemného soužití ve 20. století
Povinně volitelná přednáška se zabývá vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci od vzniku Československé republiky v roce 1918 do současnosti. Početně i ekonomicky silná a kulturně vyspělá německá menšina v českých zemích byla v meziválečné době důležitým vnitropolitickým aktérem.
Její osud byl v polovině 40. let zpečetěn vysídlením její převážné části do Německa, které bylo českou reakcí na zážitek nacistické okupace. Nicméně vysídlení Němci dostali zejména ve Spolkové republice možnost artikulovat své politické zájmy, k nimž patřil požadavek návratu do „staré vlasti“, a sudetoněmecká otázka se stala jedním z neuralgických bodů, který zatěžoval česko-německé vztahy až do počátku 21. století.
Kurz je zakončen ústní zkouškou