Program kursu: 1. Základní charakteristika soudobého diskursu o náboženství a církvích v NMZ (pojmy, tradice, diskuse a kontroverze) 2. Náboženský život Němců v českých zemích v 19. a 20. století. Význam náboženské problematiky pro česko-německé vztahy 3. Německý katolicismus a jeho tradice.
Pozice německého katolicismu ve světové katolické církvi a v ekumeně 4. Německý protestantismus a jeho tradice. Pozice německého protestantismu v ekumeně 5. Judaismus v současném Německu 6. Islám v současném Německu 7. Rakouský katolicismus, jeho tradice a perspektivy 8. Menšinové křesťanské konfese, judaismus a islám v Rakousku 9. Církve a náboženství ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Lucembursku 10. Vztah státu a církví/politiky a náboženství v NMZ jako celku (srovnání) 11. Perspektivy náboženských transformací v Evropě s důrazem na německou jazykovou oblast 12. Beseda s hostem
Tématem kursu je základní přehled církevních a náboženských dějin v německy mluvících zemích (Německo, alpské země) od 2. poloviny 19. do počátku 21. století, a to v širším evropském, resp. středoevropském kontextu. V úvodu budou probrány nejdůležitější terminologické problémy a věroučné charakteristiky jednotlivých církví a konfesních společenství, historické partie budou sledovat jak vnitřní vývoj jednotlivých církví v daném teritoriu, tak jejich společenské ukotvení v proměnách moderní éry.
Zvláštní pozornost bude věnována tzv. náboženské změně (religious change), charakterizované individualizací, sekularizací a novými formami náboženské socializace, a to i s ohledem na změněné postavení církví a náboženství v současnosti.