Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy německého, rakouského a švýcarského práva ve vzájemném srovnání a v aktuálních debatách

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JTM509

Sylabus

1.  (6.10.) Mezi právem, společností, politikou a kulturou:  Kopftuch (muslimské šátky) jako politicko-sociálně kulturní téma a reakce práva. Diskuse: Jak má právo reagovat na kulturní boje, na politické otázky a jak má vymmezovat prostor pro základní svobody?

2. (13.10.) Co je to právo? Druhy práva, právní odvětví, právní tradice, právnické profese, prameny práva a jejich interpretace v kontextu zkoumaného regionu - Diskuse: Potřebujeme psané právo?

3.  (20.10.)Základy ústavního práva: tradice konstitucionalismu v německé jazykové oblasti a  v Evropě -  Diskuse: Jaká je role ústavy a její postavení? Jak vyvážit její rigiditu a potřebu reakce na proměnlivost světa?

4.  (27.10.)Principy německého, rakouského a švýcarského ústavního pořádku ve vzájemném srovnání – základní přehled - Diskuse: Jaké jsou a mají být hlavní struktury států? Jaké jsou jejich instituce a jejich vzájemný vztah

5.  (3.11.)Federalismus v SRN, Rakousku a Švýcarsku a jeho proměny – tradice, reformy, současnost - Diskuse: Jaké jsou výhody a nevýhody federálního uspořádání? Jak mají být vyvažovány kompetence celku a samosprávných celků? Příklad: Reakce v covidové pandemii a migrační krizi.

6.  (10.11.)Proměna Německa po sjednocení z hlediska práva - Diskuse: Co je důležitější: udržení právního státu, nebo spravedlivá odplata za minulost?

7.  (24.11.)Volby a referenda – výkony přímé demokracie v SRN, Rakousku a Švýcarsku  - Diskuse: Do jaké míry by měli do politického dění vstupovat všichni občané? Problematika referenda a přímých voleb

8.   (1.12.) Vztah k EU (a NATO) v německém a rakouském právním uvažování - Diskuse: Jak může  a má národní právo omezit mezinárodní závazek?

9.  (8.12.) Státní příslušnost v éře globalizace a migrace – Německo a Švýcarsko jako příklad - stát a „jeho“ občané Diskuse: Co zakládá státní příslušnost, co očekáváme od vztahu občan – stát?

10.  (15.12.) Ústavní soudnictví a jeho role v současných státech Diskuse : Jaká je role ústavních soudů – jak odlišit u jejich rozhodování judikaturu a politiku?

11.   (22.12.) Právo v éře digitalizace a informačního věku Právní regulace svobodného internetu – aktuální právní problémy v právu německém a českém Diskuse: Má mít svoboda na internetu své hranice? Jaké? Je to cenzura? A jak vyrováme vztah mezi právem na informace a ochranou osobnosti?  ev.

12. Parlamenty, jejich tradice a postavení v SRN, Rakousku a Švýcarsku - Diskuse: Je parlament „žvanírna“? Jakou vlastně plní roli v demokracii? Panelová diskuse: Imitace parlamentní diskuse na aktuální téma

Anotace

Kurz představí některé základní instituty (především) veřejného práva v německy mluvících zemích. Soustředit se bude na právo ústavní a na aktuální kauzy a problémy které jsou s ním spojené.

Předpokladem pro kurz není nutná znalost německého jazyka. Velký důraz v kurzu bude kladen na diskuse o jednotlivých tématech probíraných v kurzu.

Narozdíl od kursů zaměřených na politický pohled na aktuální problémy nás budou zajímat otázky právní. Budeme se tedy zabývat četbou samotných ústavních zákonů, diskusí o rozhodnutích ústavních či jiných soudů, ale budeme také uvažovat společně de lege ferrenda, tedy: co by mělo či mohlo právo v současné společnosti upravovat a jak a co naopak nemá být regulováno právem a normami.

Zamyslíme se třeba i nad otázkou odlišnosti rozhodování (ústavního) soudu oproti činnosti politiků.