Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny antického umění

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KDKU005

Sylabus

Artur Evans a umění minojské kultury

Parthenon a athénská akropole

Artefakty Akropolského a Národního archeologického muzea v Athénách

Athénská agora

Chrám Athény Afaie na ostrově Aegina a Diův chrám v Olympii

Myrónův  Diskobolos – antický ideál tělesné krásy a duchovní dokonalosti 

Cortile di Belvedere a papežské sbírky antického umění (Apollón Belvedérský, Láokoón)

Ara Pacis (oltář míru) – od císaře Augusta po Richarda Meiera, Portlandská váza ve sbírkách Britského muzea a římské sklo

Hadriánova vila v Tivoli a Pantheon

Antické sochy ve sbírkách rodu Farnese – Národní archeologické muzeum v Neapoli  

Anotace

Prostřednictvím vybraných témat z řeckého a římského umění budou studenti seznámeni s významnými architektonickými realizacemi, slavnými sochařskými i malířskými díly, stejně tak i předměty užitého umění. Přednášky se dotýkají nejen vybraných staveb a uměleckých předmětů, ale také tomu, jakou roli tato díla hrála v následujících stoletích, zejména v době renesance, baroka, klasicismu, jakým způsobem ovlivnila dobový umělecký vkus, jaký význam jim byl přisuzován v kontextu sběratelství a budování soukromých i veřejných uměleckých sbírek.

Poukázáno bude rovněž na význam archeologických objevů v průběhu 18. a zejména 19. a počátku 20. století, na vývoz antických uměleckých předmětů a s ním spjatých otázek kulturních repatriací. Připomenuty budou taktéž současné muzejní realizace a jejich dějinné kontexty (Akropolské muzeum v Athénách Bernarda Tschumiho; Ara Pacis Richarda Meiera).

Témata jsou vybrána napříč jednotlivými oblastmi výtvarného umění od umění minojské kultury po dobu římskou; u vybraných příkladů uměleckých děl bude připomenut jejich ikonografický význam. Cílem je představit podstatu antického umění, které následně tvořilo základ pro evropskou uměleckou tradici v následujících období.