3. Francouzská architektura v době krále Ludvíka IX. Svatého 4. Francouzská architektura v pozdním 13. a ve 14. století 5. Gotická architektura v Itálii 6. Počátky gotické architektury v Německu, Rakousku a v dalších zemích střední Evropy 7. Architektura v době okolo roku 1300 8. Rod Parléřů a jeho stavby 9. Počátky gotické architektury v Čechách a na Moravě 10. Cisterciácké kláštery v českých zemích ve 13.
Století 11. Architektura v době krále Přemysla Otakara II. 12. Významné stavby z doby vlády krále Václava II. 13. Architektura v českých zemích v první polovině 14. Století 14. Fundace Karla IV. 15. Praha Karla IV. 16. Katedrála sv.
Víta 17. Petr Parléř a jeho stavby 18. Architektura v českých zemích na konci 14. a na začátku 15. Století 19.
Husitské obrazoborectví 20. Významné stavby z doby vlády krále Jiřího z Poděbrad 21. Pozdní gotiky za vlády králů z rodu Jagellonců 22. Benedikt Ried a jeho stavby 23. Architektura ve městech v době Jagellonské 24. Pozdně gotické hrady v českých zemích 25. Nástup renesance v pozdním 15 a v první čtvrtině 16. století
Panovníci, členové vladařských rodů, církevní hodnostáři a velmožové hráli v minulosti velmi významnou úlohu při vzniku důležitých staveb a uměleckých děl. Ta patřila k důležitým prostředkům panovnické reprezentace. Osobnostem vynikajících objednavatelů věnuje dějepis umění v posledních desetiletích výraznou pozornost. Klasickým d ílem tohoto směru v historii umění se stala monografie císaře Ludvíka Bavora, jejímž autorem je Robert Suckale.
Mezi zakladateli, stavebníky a objednavateli uměleckých děl figuruje řada českých knížat a králů z rodu Přemyslovců,
Lucemburků a Jagellonců. S členy těchto rodů je spjat vznik řady významných staveb a uměleckých děl. Pozornost je věnována úloze architektury a uměleckých děl v panovnické reprezentaci, jejich duchovním kořenům, ideovým kódům, ikonografii a stylovému charakteru.